Patronlar Dünyası
Geri

Türkiye’nin tasarım kültürünü taçlandıran yarışma

Türkiye son yıllarda ihracatını hızlı bir şekilde artırırken, katma değerli ihracat noktasında da çalışmalara ağırlık verdi.
ABONE OL
Abone Ol
Türkiye’nin tasarım kültürünü taçlandıran yarışma
Haberler / Ekonomi
29 Kasım 2022 Salı 16:35
Advertisement
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Türkiye’de tasarım kültürünü yaygınlaştırmak, Türkiye’de ihracatçı firmaların dünya piyasalarında rekabet gücünü artırmak, katma değeri yüksek, özgün ve modern ürünlerin tasarlanmasına zemin hazırlamak amacıyla 2005 yılından bu yana düzenlenen ‘İMMİB 2022 Endüstriyel Tasarım Yarışması’ bu yıl 18’inci kez gerçekleştirildi.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ticaret Bakanlığı desteği ile düzenlenen yarışma ile ilgili olarak İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, “Tasarım, inovasyon yalnızca bizlerin değil, herkesin dilinde olan bir konu. Ne mutlu ki birliğimizin bu tarz etkinlikleriyle bir kez daha bu konunun altını çizebiliyor, Türkiye’deki tasarım kültürünü taçlandırıyoruz. Türkiye’nin geleceğini tasarlamak üzere çıktığımız bu yolda bizlere destek olan tüm birlik yönetim kurulu üyelerimize, tasarım komite üyelerimize, jüri üyelerimize, Ticaret Bakanlığı, TİM, ETMK ve Birlik çalışanlarımıza, üyelerimize, yarışmamıza katılım gösteren tüm tasarımcılarımıza, tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

HEDİYELİK EŞYA VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TASARIM

18 yıldır düzenlen yarışmaya bugüne kadar 5 bin 445 proje başvurusu yapılırken, 520 projenin ödül aldığını hatırlatan Çetin Tecdelioğlu, “Her yıl yarışmamızda konsept teması belirliyoruz. Bu yıl yarışmamız, ‘Metalden Mamul Hediyelik Eşya Kategorisi’ ve ‘Plastikten Sürdürülebilir Ürün Kategorisi’ olmak üzere iki kategoride düzenlendi.

‘Metalden Mamul Hediyelik Eşya’ kategorisi kapsamında kurumsal hediyelik eşya sektöründe orijinal fikirli ve bu fikirlerin güncel tasarım anlayışı doğrultusunda birliğimizi temsil eden, yerli ve yabancı yetkili makamlara sunulabilecek seviyede estetik ve işleve sahip hediyelik eşya tasarımları, ikinci konseptimiz olan ‘Plastikten Sürdürülebilir Ürün’ kategorisi kapsamında ise plastik malzemeden üretilebilecek fonksiyonel, estetik, yenilikçi olduğu kadar çevreye duyarlı ve sürdürülebilir her türlü plastik ürün tasarımları olmasına dikkat ederek değerlendik.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası