Patronlar Dünyası
Geri

Z kuşağı iş dünyasında dikkatleri kendi üzerine çekmişken asıl rapor X kuşağından geldi... X kuşağı çalışanları işten ayrılmaya hazır değil

Z kuşağının iş alışkanlıkları hep gündem ancak şu sıralarda, orta ya da üst düzey yönetici olan X kuşağı pek konuşulmuyor. 1965-1980 arası doğanları temsil eden X kuşağının iş kültürü nasıl ve neden iş hayatını bırakamamalarıyla ünlüler? Patronlar Dünyası araştırdı…
ABONE OL
Abone Ol
Z kuşağı iş dünyasında dikkatleri kendi üzerine çekmişken asıl rapor X kuşağından geldi... X kuşağı çalışanları işten ayrılmaya hazır değil
Haberler / Finans
17 Eylül 2023 Pazar 08:43
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Nil Göksu Urgancıoğlu'nun haberi

Bazı genç çalışanlar kariyerlerine ara verirken, orta yaşlı çalışanlar hem mecbur oldukları hem de aslında  istedikleri için işe devam ediyorlar.

Bir şehir efsanesi var: X kuşağı 'tembel’. Kuşak tanımlamalarında bir önceki kuşak- yani Y kuşağı- tarafından nispeten tembel olarak tanınan X kuşağını neyse ki Z kuşağı tahtından indirdi. Zira araştırmalar ortaya koydu: Tüm etiketlere rağmen X kuşağının birçoğu işe derinden bağlı. İşten çıkarıldıktan sonra kariyerlerine ara veren, hatta dinlenmek ve enerji toplamak için tam zamanlı pozisyonlardan ayrılan Y kuşağı meslektaşlarından farklı olarak, bu nesil, bu eğilimleri tersine çevirerek işgücünde kalmaya istekli.

Uzmanlar, kabaca 1965 ile 1980 yılları arasında doğan kişiler olarak tanımlanan X kuşağının pek çok üyesinin iş gücünden ayrılmaya hazır olmamasının iki ana nedeni olduğunu söylüyor.

FİNANSAL KAYGILAR 

Birincisi, birçoğunun tutarlı bir gelirden büyük ölçüde vazgeçememesine neden olan finansal kaygılar yaşaması. Birçoğu, bir dizi çalkantılı ekonomik olay yaşadıktan sonra kariyer basamaklarını tırmanarak kariyerini ilerletmek için çok çalıştı ve yükselişin devam etmesi için bu fırsatı durdurmak istemiyorlar. 

Aralarında Meta, Amazon ve Twitter'ın da bulunduğu büyük teknoloji şirketlerinde yakın zamanda işten çıkarılan 2.000'den fazla çalışanın katıldığı bir anket, Z kuşağının yaklaşık %9'unun ve Y kuşağının %4,5'inin işten çıkarılma sonrasında uzun süreli aralar verdiğini, ancak X kuşağının yalnızca %2,6'sının bunu tercih ettiğini gösterdi. 

ORTA YAŞ GÜVENCESİZ

Uzmanlara göre, X kuşağının işten uzaklaşma konusundaki isteksizliğinin bir sebebi de mali yükümlülükler ve mevcut yaşam evreleri. 

Orta yaş genel olarak güvencesiz bir yaşam evresi olarak görülüyor. Orta yaşlılar ortalama olarak gelir elde etme, aile fertlerine sağlık sigortası sağlama ve benzeri konularda baskılara maruz kalıyor. 

BORÇ YÜKÜ FAZLA

Ek olarak, bazı veriler X kuşağının diğer nesillere göre daha fazla borç yükü taşıdığını ve bunların çoğunun hem çocuklarına hem de ebeveynlerine karşı bakım yükümlülükleri olan kişiler olduğunu ortaya koyuyor. 

Ayrıca, 1990'ların başındaki mali kriz, web sitesi balonunun çöküşü ve 2008'de küresel durgunluğu başlatan konut piyasası çöküşü sırasında işgücünün içinde yer alan bu kuşak, istihdamın ne kadar önemli olduğunun fazlasıyla farkında.

TIRMANMAYA DEVAM ETME ARZUSU

İkinci önemli faktör olarak, uzmanlar ayrıca X kuşağının son birkaç yılda sıkı çalışarak kazandıkları kariyer ödüllerinden vazgeçmeye hazır olmadığını söylüyor. Birçoğu, işyerinde önemli liderler olmak için becerilerine ince ayar yapmak için çaba harcayarak liderlik pozisyonlarına yükseldi. Onlarca yıldır çok çalışan bu nesil, kariyer basamaklarını yükselttikleri adımlardan vazgeçmeye hazır değil.

patronlardunyasi.com

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası