Patronlar Dünyası
Geri

Yolsuzlukla suçlanan Honduraslı bakan Rocio Tabora, yakalandı

Bir Türk şirketinden pandemide 47.5 milyon dolara 7 mobil hastane alımında yolsuzluk yaptığı iddia edilen Honduras Maliye Bakanı, sınır kapısında yakalandı. Davayla ilgili devlete ait Invest-H’in eski direktörü Marco Bogran, 10 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.
ABONE OL
Abone Ol
Yolsuzlukla suçlanan Honduraslı bakan  Rocio Tabora, yakalandı
Haberler / Dünya
20 Kasım 2023 Pazartesi 07:12
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Gökmen Mert KURAL

Orta Amerika ülkesi Honduras, son yılların en önemli dolandırıcılık olayıyla sarsılıyor. Honduras’ın eski Maliye Bakanı Rocio Tabora, Covid döneminde bir Türk şirketinden alınan 7 mobil hastanenin alımında yolsuzluk iddiasıyla yakalandı. Geçtiğimiz hafta Nikaragua sınır kapısında yakalanan ve tutuklanan eski Bakan Tabora, Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez'in ikinci döneminde (2018-2022) Maliye Bakanı olarak görev yapmıştı. Hakkında ulusal ve uluslararası tutuklama kararı çıkarılan eski bakan, Kamu Bakanlığı huzuruna çıkarıldı. 47,5 milyon dolar değerindeki ve kullanım amacına uygun koşulları sağlamayan 7 mobil hastanenin satın alınmasıyla ilgili olarak eski Sağlık Bakanı Alba Consuelo Flores hakkında da tutuklama kararı bulunuyor. Başsavcı Johel Zelaya'nın bildirdiğine göre, iki eski bakana yönelik suçlamalar geçen Perşembe günü Kamu Bakanlığı tarafından sunuldu. Savcı ayrıca eski Maliye Bakan Yardımcısı Roxana Rodriguez'in de Tabora ve Flores gibi "adaletten kaçan" olarak görüldüğünü ve onların "masumiyet ve yasal süreç ilkelerine" saygı duyulacağını belirtti.

SAĞLIK BAKANI DA ARANIYOR

Eski yetkililer, 2020 ile 2022 yılları arasında Honduras'ı etkileyen ve 10.000'den fazla ölümle sonuçlanan Kovid-19 salgınına karşı bir Türk şirketinden 47,5 milyon ABD doları karşılığında yedi mobil hastanenin düzensiz satın alınmasında dolandırıcılıkla suçlanıyor.

7 mobil hastane, Honduras'ın devlete ait Stratejik Yatırımı (Invest-H) aracılığıyla, HospitalMoviles.com ve Ankara merkezli ELMED Medical Systems INC'nin yasal temsilcisi Guatemalalı Axel Gamaliel Lopez ile Mart ve Nisan 2020 arasında satın alındı.  Gamaliel Lopez, Nisan 2021'den bu yana uluslararası kırmızı alarm tutuklama emri altında ve suç ortağı olarak iki dolandırıcılık suçuyla suçlanıyor. Aynı davada eski Invest-H direktörü Marco Bogran, 2022'de 10 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.

patronlardunyasi.com

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası