Patronlar Dünyası
Geri

Yeşil ceza! Teşvik dediler, cezaya dönüştü

Yenilenebilir enerji kullanımını teşvik amacıyla gönüllülük esasıyla uygulamaya konulan, “Yeşil tarife” düzenlemesi cezalandırmaya dönüştü. Bir yıl içinde yüzde 40 zamlanan tarife, normal tarifeyi ikiye katladı.
ABONE OL
Abone Ol
Yeşil ceza! Teşvik dediler, cezaya dönüştü
Haberler / Ekonomi
16 Temmuz 2021 Cuma 08:03
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Yenilenebilir enerji kullanımının teşvik edilmesi amacıyla yürürlüğe giren ve gönüllülük esasıyla uygulanan yeşil tarifeye bir yıl içinde yapılan zamlar rekor kırdı. 1 Temmuz’da da yüzde 24 oranında zamlanan yeşil tarife meskenlerde, normal tarifeye göre neredeyse iki kat daha pahalı duruma geldi. Enerji ve Altyapı Politikalarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Ağustos’ta birinci yılını dolduracak yeşil tarife uygulamasının tam anlamıyla bir cezalandırma tarifesine dönüştüğüne işaret etti.

Akın, iktidarın 1 Ağustos 2020 tarihinde uygulamaya koyduğu sistemin bir yılda amacından saptığını bildirdi.

Akın, 1 Temmuz 2021 tarihinde normal tarifedeki meskenlere yüzde 15 oranında zam yapılırken yeşil tarifenin ise yüzde 24 oranında artığını belirtti. Yeşil tarifenin ilk kullanıma başlandığı tarihten bugüne kadar yaklaşık yüzde 40 oranında zamlandığının altını çizen Akın, şunları söyledi:

#reklam#

“Gönüllülük esasıyla başlayan yeşil tarife ilk kez kullanıma sunulduğunda daha makul düzeyde bir bedelle erişilebilir düzeydeydi. Ancak şimdi mevcut mesken tarifesinin yüzde 98 oranında daha pahalı. Üstelik bu fark yalnızca bir yıl içinde oluştu. Şimdi hangi vatandaş bu tercihi yapabilir? İktidar sanki kimse yeşil tarifeyi kullanmasın diye bunu yapıyor.

İktidar tarifede ye alan yeşil ifadesinden daha farklı bir şey algılamış olmalı ki üst üste zam yapıyor. Meskenlerde yüzde 98 daha pahalı olan yeşil tarife diğer abone gruplarında da farklı değil.

Yapılan son zamla birlikte yeşil tarife kullanarak Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyumlu bir üretim yapmak isteyen sanayicimiz normal sanayi tarifesine göre yüzde 43 daha pahalı bir faturayla karşılayacak. Ticarethanelerde yeşil tarife kullanmak isteyen esnafımız ise ticarethane tarifesine göre yüzde 31 daha fazla fatura ödeyecek.”

Mustafa Bildircin/Birgün

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası