Patronlar Dünyası
Geri

Ukrayna'yı yeniden inşa etmenin maliyeti 350 milyar dolar

Avrupa Komisyonu, Dünya Bankası ve Ukrayna tarafından yayınlanan ortak açıklamaya göre, Ukrayna hükümeti, Rusya ile olan kriz bugün sona ererse, ülkenin yeniden inşa edilmesi ve desteklenmesi için yaklaşık 350 milyar dolara ihtiyaç duyacak.
ABONE OL
Abone Ol
Ukrayna'yı yeniden inşa etmenin maliyeti 350 milyar dolar
Haberler / Dünya
11 Eylül 2022 Pazar 13:35
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Ukrayna'yı yeniden inşa etmenin 350 milyar dolara mal olabileceği belirtildi. Toplam, Ukrayna’nın 2021'de kaydettiği gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) 1,5 katından fazlasına karşılık geliyor.

Dünya Bankası, Ukrayna hükümeti ve Avrupa Komisyonu tarafından Cuma günü yayınlanan bir rapora göre, Rusya'nın işgali 1 Haziran'a kadar Ukrayna'ya 97 milyar doların üzerinde doğrudan zarara yol açtı. Ancak rapor ülkeyi yeniden inşa etmenin yaklaşık 350 milyar dolara mal olabileceğini gösteriyor. 

#reklam#

Raporda, ekonomik akışları ve üretimindeki kesintiler ve savaşla bağlantılı ekstra harcamalar nedeniyle Ukrayna'nın zararının 252 milyar dolara ulaştığı belirtilirken tüm Ukraynalıların üçte birinin yerinden edilmesinin yoksulluk oranını yüzde 21'e çıkardığı tespit edildi.

Raporda, tüm rakamların başlangıç ??niteliğinde olduğu ve muhtemelen savaş devam ettikçe artacağı belirtildi.

BERLİN'DE ELE ALINACAK

Açıklamada, "İşgalin etkisi, yerinden edilmiş ve ayrılmış ailelerle, insani gelişmede kesintiler, içsel kültürel mirasın yok edilmesi ve olumlu bir ekonomik ve yoksulluk yörüngesinin tersine çevrilmesiyle nesiller boyunca hissedilecek" denildi. 

#reklam#

Dünya Bankası Doğu Avrupa bölge ülke direktörü Arup Banerji, bulguların uluslararası kabul görmüş "çok güçlü" bir metodolojiye dayandığını ve 25 Ekim'de Berlin'de yapılması planlanan G7 kurtarma konferansının temelini oluşturması gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası