Patronlar Dünyası
Geri

Türk tekstil sektöründen milyar dolarlık New York çıkarması

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından 3’üncüsü düzenlenen Sektörel Türk İhraç Ürünleri Fuarı “I of the World” 20-21 Temmuz tarihleri arasında New York’ta düzenlendi.
ABONE OL
Abone Ol
Türk tekstil sektöründen milyar dolarlık New York çıkarması
Haberler / Tekstil
26 Temmuz 2022 Salı 12:37
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

InterContinental Barclay New York’ta gerçekleşen tekstil fuarında, Türkiye’nin önde gelen 33 kumaş firması, Türk tekstilinin ABD’deki pazar payını genişletmek için ürünlerini sergiledi.

Türkiye’nin İhracatçı Birlikleri tarafından organize edilen tek sektörel ihraç ürünleri fuarı konumundaki I of the World fuarına ilişkin değerlendirmelerini paylaşan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, ABD tekstil pazarının Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, “2021 yılında 850 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek tüm zamanların en yüksek ihracat verisine ulaştık. 2022 yılı hedefimiz ise 1 milyar doların üzerine çıkmak. Bunun için gerçekleştirdiğimiz i of the World Fuarı büyük önem taşıyor” dedi. 

#reklam#

 Türkiye'nin ABD’nin kumaş ithalatında ilk 5’e girebilecek potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Ahmet Öksüz, “‘I of the world’ bizim tekstil ürünleri fuarımız ve ABD’ye özgü yaptığımız bir çalışmamızdır. ABD bizim için çok önemli bir pazar. 1 milyar doların üzerine çıkma potansiyelimizin yüksek olduğunu düşünüyoruz.

Aynı zamanda ülkemiz, tekstil sektöründe dünyanın 5’inci büyük tedarikçisi konumunda yer alarak dünya pazarlarından yüzde 3.6 oranında pay alıyoruz. Fakat ABD’nin ithalatından aldığımız pay 2.6. Yani hala burada bir potansiyelimiz var. Kısa vadede hedefimiz payımızı yüzde 3’ün üzerine taşımak.” ifadelerini kullandı. 

 “TÜRK TEKSTİL İHRACATÇILARI ÇOK BAŞARILI”  

#reklam#

ABD’nin önde gelen markalarının üst düzey temsilcisi Jane Bong, “İTHİB tarafından fuar başladığından beri buraya geliyorum. Türk tekstil üreticileriyle çok iş yaptım. Yıllar boyunca ortaya çıkan güzel kumaşları var. Her yıl Türk ihracatçılarla görüşüyorum ve söylemeliyim ki kumaşlar gelişti. Bugün bir kez daha etkilendim, el işçilikleri çok güzel, Türk ihracatçılarla çalışmak iyi” şeklinde konuştu.

Türk tekstil kalitesinin yıllar geçtikçe arttığını da vurgulayan Jane Bong sözlerine şöyle devam etti: 

“Yıllar geçtikçe Türk İhracatçılar çok gelişti, benim için önemli olan kumaşların kalitesi, hizmet, özel iş yapabilme, iyi teslimat, tabii ki doğrudan fabrikalarla çalışabilmek. İhracatçılar gerçekten harika. Bu yüzden çok mutluyum.” dedi.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası