Patronlar Dünyası
Geri

TMSF eski yöneticisi açıkladı: 100 Milyon dolarlık enerji santrali kime peşkeş çekildi?

Eski TMSF yöneticisi, Gelecek Partisi kurucusu Abdullah Güzeldülger, TMSF’ye geldiğinde Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun verdiği 100 milyon doların üzerinde bir şüpheli kredi ile karşılaştıklarını söyledi.
ABONE OL
Abone Ol
TMSF eski yöneticisi açıkladı: 100 Milyon dolarlık enerji santrali kime peşkeş çekildi?
Haberler / Ekonomi
26 Ağustos 2022 Cuma 16:31
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Normalde çok büyük şirketlere verilen açık kredinin orta ölçekli bir şirkete verildiğini ifade eden Güzeldülger, “Burada FETÖ aparatında banka dışına bir sermaye çıkarıldığına dair bir şüphe vardı. BDDK’nın bununla ilgili ciddi bir çalışma ile hazırlanan raporu vardı. Sonradan bu el devreye girdi ve bu rapor sumen altı edildi” dedi.  Eski TMSF yöneticisi, Gelecek Partisi kurucusu Abdullah Güzeldülger, Candan Yıldız’a anlattı

"Ali Fuat Taşkesenlioğlu nasıl Halk Bankası’na genel müdür oldu?"

#reklam#

Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun kestiği şüpheli kredilerin ardından hiçbir bankada yöneticilik yapmaması gerekirken Halk Bankası genel müdürlüğüne getirildiğini belirten Güzeldülger, “BDDK başkanına bu sorunun sorulması gerekir diye düşünüyorum. Bu rapora rağmen, bankacılık kurallarının açık ihlaline rağmen Ali Fuat Taşkesenlioğlu nasıl Halk Bankası’na genel müdür oldu? Bu muamma” diye konuştu. 

Kulislerde, aileye yakın bir medya patronunun devreye girdiğini ve bu raporu sumen altı ederek kendisine Halk Bankası’na genel müdürlüğü yolunu açtığına dair iddiaların duyulduğunu söyleyen Güzeldülger,  “Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun bu iddialara çıkıp cevap vermesi gerekiyor. Şimdiye kadar kendisi hakkındaki hiçbir iddia ile ilgili konuşup yalanlama yapmadı” dedi. 

"Halka arz yapacak firmalar aile şirketine yönlendirildi"

#reklam#

Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun SPK başkanlığına kadar getirildiğini hatırlatan ve kardeşi Zehra Taşkesenlioğlu’nun bu dönemde şirketlere, halka arz danışmanlığı veren bir şirket yönettiğini söyleyen Güzeldülger, “Zehra hanımın ‘Maya’ isimli danışmanlık şirketinde halka arza danışmanlık yapıyor olması enteresan. Çünkü düşünün ben SPK başkanı oluyorum ve halka arz yapacak firmaları ailemden birine yönlendiriyorum ve o komisyon aldıktan sonra halka arza açıyorum. SPK’yı o zaman ben kendi ticari müesseseme dönüştürmüş oluyorum. Böyle bir şey olabilir mi? Bunların açıklığa kavuşturulması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

"100 milyon dolarlık santral 84 milyon TL’ye satıldı"

Güzeldülger, İzmir Aliağa’da bulunan 100 milyon dolarlık kredi ile alınan enerji santralinin, TMSF tarafından teminat mektubu ile 84 milyon TL’ye satıldığını belirterek “TMSF  bunu Aksa Sigorta’ya 84 milyon liraya 1 yıl bazlı teminat mektubu karşılığında verdi. Dolar bazlı bir emtiayı 84 milyon TL ve vadeli olarak onaylıyorsunuz. 1 yıl sonra dolar kuru aşırı yükseldi ve bu para neredeyse 14 milyon doların altına düştü. Aksa Grubu bu santrali çok ucuza aldı ve iyi bir fiyata da elinden çıkardı” dedi. 

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM BORSA DÜNYA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2024 Patronlar Dünyası