Patronlar Dünyası
Geri

TCDD'nin 3 yıllık zararı 8.3 Milyar TL'ye çıktı

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Devlet Demiryolları'nın 2020 yılında yüzde 51'lik zarar ettiğini açıkladı. Son 3 yıllık zararın da 8 milyar 281 bin TL olduğunu belirten Sertel, iktidara şu kritik soruyu sordu: TCDD'yi de mi özelleştireceksiniz?
ABONE OL
Abone Ol
TCDD'nin 3 yıllık zararı 8.3 Milyar TL'ye çıktı
Haberler / Ekonomi
16 Temmuz 2021 Cuma 08:01
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Türkiye Cumhuriyet Devlet Demiryolları'nın (TCDD) zarar ettiğini açıklayarak CDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun'un verdiği cevabı kamuoyu ile paylaştı.

Sertel, Uygun'un "Teşekkülümüz, 2018 yılı zararı 2 milyar 557 milyon 962 bin 517 TL, 2019 yılı zararı 2 milyar 546 milyon 895 bin 95 TL, 2020 yılı zararı ise 3 milyar 866 milyon 423 bin 656 TL’dir" açıklamasını yaptığını, 2021 yılında ise 3 milyar 259 milyon 135 TL zarar beklendiğini ilettiğini belirtti.

"KURUM YILLARDIR ZARAR EDİYOR"

Sertel, şunları kaydetti: "Raylı taşımacılıkta tekel konumunda olan TCDD, yolcu sayısı ve taşınan yük miktarında rekor kırmak yerine zararda rekor kırıyor. Kurum yıllardır zarar ediyor. Bu zarar düşeceğine daha da artıyor. 2020 yılındaki zararı yüzde 51 daha artarak neredeyse 4 milyarı bulmuş. Eski parayla 4 katrilyonluk bir zarardan bahsediyoruz."

#reklam#

Kurumdaki kayıp kaçaklar nedeniyle 194 yıllık kurumun adeta kevgire döndüğünü söyleyen Sertel, açıklamasında şunları kaydetti:

"SİNSİ BİR PLAN YÜRÜTÜLMÜYORDUR..."

"194 yıllık TCDD tarihinde bütçesine oranla hiç böyle zarar görülmemiştir, dersek yanlış olmaz. Ama AKP politikası; ‘Önce kurumları sonra tüm kadroları ele geçir. Kar eden kuruluşları zarar ettir. Sonra da 'zarar ediyor' diye özelleştir.' Umuyor ve diliyorum ki TCDD için de böylesine sinsi bir plan yürütülmüyordur.

Köklü bir geçmişi olan kurum; yarım kalan ihalelerden, ücret alınamayan araziler, binalar, düşük kiralar, uzun yıllardır tamamlanamayan projeler, üç liralık işin 10 liraya yaptırılması, hesapsız işler ve birtakım usulsüzlükler nedeniyle her yıl milyarlarca lira zarar ediyor. Örneğin Van Gölü Feribot ihalesinden dolayı kurumun 494 bin euro alacağı var, tahsil edemiyor.

"BURASI İŞGAL EDİLMİŞ DURUMDA"

Örneğin, kurumun İstanbul Hadımköy'de kendine ait 107 parseli var. Burası işgal edilmiş durumda ve TCDD buradaki 104 fabrikadan kira alamıyor. Örneğin kurumun bin 549 adet taşınmazı var ama kira bedelleri oldukça düşük, kiraları yükseltemiyor. Örneğin Kapıkule sınır kapısında bulunan TCDD binası Bulgar taşımacılık şirketine verilmiş ancak 2017 yılından beri 181 bin 718 euroya ulaşan kira alacağı tahsil edilemiyor.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Dolayısıyla tüm bu yanlışlar ve usulsüzlükler giderildiğine kurumun kar etmesinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Bunu da bizim iktidarımızda tüm halkımız görecek. Yandaşlara ve ranta akıtılan musluklar kesildiğinde bütün KİT'ler yeniden ayağa kalkacak."

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası