Patronlar Dünyası
Geri

Sayıştay 2022 yılına ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını da içeren Genel Uygunluk Bildirimi’ni yayımladı

Hazine, kamu-özel işbirliği kapsamında yap-işlet-devret ve benzeri finansman modelleri kapsamında verdiği garantiler için dövizdeki yükselişten dolayı 2022 yılında 123,1 milyar lira tutarında kur farkı ödedi.
ABONE OL
Abone Ol
Sayıştay 2022 yılına ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını da içeren Genel Uygunluk Bildirimi’ni yayımladı
Haberler / Ekonomi
22 Eylül 2023 Cuma 07:04
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Türkiye’de uzun yıllardır hem borçlanmalar hem de verilen Hazine garantileri tartışılır. 2023 yılına ilişkin artırılan borçlanma limitlerinin tartışıldığı günlerde, Sayıştay 2022 yılına ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını da içeren Genel Uygunluk Bildirimi’ni yayımladı.

Uygunluk Bildirimi’nde, tartışma konusu olan Hazine garantileri ve borçlanma limitlerine ilişkin detaylı veriler yer alıyor. Buna göre geçen yılın başında bütçe kanunu ile 279 milyar lira olan borçlanma limiti, iki ayrı düzenleme ile 204 milyar lira civarında artırılarak 493 milyar 429 milyon liraya çıkarıldı. Yapılan net borçlanma ise 469 milyar lira ile limitin 24 milyar lira altında kaldı.

Ancak bu yıl bütçe kanunu ile belirlenen borçlanma limiti, daha sonra çıkarılan düzenleme ile yüklü miktarda artırılarak toplam limit 2 trilyon 181 milyar liraya yükseltildi. Başka bir ifade ile 2023 yılı borçlanma limiti, önceki yıla göre yaklaşık 4.5 katına çıktı.

Öte yandan bir başka tartışma konusu olan Hazine garantileriyle ilgili de Sayıştay çalışmasında ayrıntılı tablolar yer aldı. Buna göre 2021 yılından devredilen 278 milyar 68 milyon liralık Hazine garantili borçla birlikte 2023 yılına devredilen verilen garantiler toplamı 402 milyar 493 milyon liraya ulaştı.

2022 yılına verilerine ilişkin dikkat çekici bir nokta ise ödenen kur farklarında oldu. 2022 yılındaki kur farkı verilen garanti tutarının oldukça üzerinde 123,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

patronlardunyasi.com

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası