Patronlar Dünyası
Geri

Pandemi geride kaldı ama evden çalışma furyası devam ediyor... Çalışanlar evden çalıştıkça şirketler ofislerini bir bir kaaptıyor

Covid-19 salgını sonrası başlayan evden çalışma furyası hız kesmiyor. Trafikte işe gidip gelmenin ne kadar yorucu olduğunu fark eden çoğu çalışan ofise dönmek istemiyor. Ancak herkes bu durumdan memnun değil. Şirketler evde çalışma trendini benimsedikçe ofislerini kapatıyor.
ABONE OL
Abone Ol
Pandemi geride kaldı ama evden çalışma furyası devam ediyor... Çalışanlar evden çalıştıkça şirketler ofislerini bir bir kaaptıyor
Haberler / Emlak
17 Eylül 2023 Pazar 09:05
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Nil Göksu Urgancıoğlu yazdı

Kimi hibrit çalışma önerdi… Kimi ofislere mini barlar bile koydu… Amazon gibi bazı şirketler çalışanlarına ultimatom bile verdi. Ancak ne yaptılarsa olmadı… Evden çalışmanın konforuna alışan çalışanları ofislere çekmek mümkün görünmüyor. Şirketler de gider azaltmak için ofislerini teker teker kapatıyor. Fakat kapanan bu mekanlara ne oluyor? Yapılan bir araştırmaya göre ofislere olan talep azaldığı için emlak piyasası tehlikeye giriyor. 

AMERİKALILARIN NEREDEYSE 5’TE 1’İ EVDEN ÇALIŞIYOR

ABD’de yapılan araştırmalar evde çalışan sayısının azalmak bir yana gittikçe arttığını gösteriyor. 2000 yılında yapılan nüfus sayımında, yaklaşık 4.2 milyon kişi evden çalıştığını belirtmiş. 2020 yılında bu sayı 11 milyona çıkmış ve bu da ABD işgücünün %7,3'üne tekabul ediyor. 2021 yılına geldiğimizde ise ülke genelinde tam 27,6 milyon kişi evden çalıştığını beyan etmiş, bu da çalışanların %17,9'u demek… 

KIYAMET DÖNGÜSÜ MÜ YOLDA?

Rakamlar ortada… Katlanarak artmış… Çalışanlar halinden memnun ama ABD’li iktisatçılar evden çalışmanın emlak piyasası üzerindeki olumsuz etkisi konunda endişeli. Amerika'nın en büyük şehirlerinden bazıları ekonomik bir "kıyamet döngüsüne" girme riski taşıyor. Uzmanlara göre ofislere olan talebin azalması şehirlerdeki emlak piyasasının sorunlarını daha da artıracak. Ofis talebindeki düşüş, daha yüksek vergi oranlarına ve emlak değerlerinde düşüşe sebep olabilir. Bu durumdan en çok Atlanta, Chicago ve Denver gibi ticari emlak piyasa merkezi olan şehirlerin etkilenmesi bekleniyor. 

Ulusal Emlakçılar Birliği'nin tahminlerine göre ABD genelinde boş ofislerin sayısı bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacak.  

EMLAK VERGİSİ KAYNAĞI KURUYACAK 

İktisatçılar, emlak vergilerinin ABD genelinde önemli bir gelir kaynağı olması nedeniyle bu gelişmenin ekonomik yansımalarının tehlikeli olabileceğini söylüyor. Bazı eyaletlerde emlak vergileri toplam vergi gelirlerinin %40'ını oluşturuyor. Ofis vergilerinin ise tek başına toplam vergi gelirlerinin %10'una denk geldiği tahmin ediliyor. Evden çalışma yüzünden bu ofisler değerlerinin yaklaşık yarısını kaybederse, vergi gelirleri düşer ve bu da yukardaki şehirlerin herhangi birinin bütçesinde büyük bir delik açılmasına sebep olabilir. 

Uzmanların ticari emlak piyasasındaki düşüşün domino etkisi yaratıp, bankları da etkilemesinden korkuyor. Şu an potansiyel olarak sıkıntıda olan yaklaşık 600 milyar dolarlık ofis binası borcu var. Ofis sahiplerinin borçlu olduğu bankalar, emlak piyasasında yaşanacak bir düşüşte borçlarını tahsil edemeyebilirler. Bu da bankları büyük bir sıkıntıya sokma riski taşıyor. 

patronlardunyasi.com

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası