Patronlar Dünyası
Geri

MB Başkanı Erkan 7 günlük sessizlik prosedürünü uyguluyor

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın, 21 Eylül 2023 Perşembe günü açıklanacak Para Politikası Kurulu faiz kararını beklediği ve karar öncesi 7 günlük sessizlik prosedürünü uyguladığı ortaya çıktı.
ABONE OL
Abone Ol
MB Başkanı Erkan 7 günlük sessizlik prosedürünü uyguluyor
Haberler / Ekonomi
18 Eylül 2023 Pazartesi 13:01
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Önceki günlerde açıklanan karar göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 750 baz puan artırarak yüzde 25'e çıkardı. Bu kararın ardından tüm gözler Eylül ayında alınacak faiz kararına çevrildi.

7 GÜNLÜK SESSİZLİK PROSEDÜRÜ UYGULANIYOR

TCMB Para Politikası Kurulu toplantı takviminde yer alan bilgilere göre ise; bu ay faiz kararı 21 Eylül 2023 Perşembe günü açıklanacak. Karar aynı gün saat 14:00'te duyurulacak. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın ABD'ye bu yüzden gitmediği, bu kararı beklediği ve 7 günlük sessizlik prosedürü uyguladığı ortaya çıktı. 

SESSİZLİK 21 EYLÜL'DE BOZULACAK

Merkez Bankası, karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları dikkate alan veri odaklı bir yaklaşım benimseyerek, bu çerçevede manşet enflasyon, enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışına ilişkin detaylı bir veri seti izliyor.

PPK toplantısı öncesindeki yedi günlük süre “sessiz dönem” olarak adlandırılırken, bu süre içinde para politikasına yönelik dış iletişim yapılmıyor. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın da bu prosedürü uyguladığı ve 21 Eylül'ün ardından sessizliğini bozacağı konuşuluyor. 

SESSİZ DÖNEM NEDİR?

Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesindeki yedi günlük süre “sessiz dönem” olarak adlandırılmakta olup, bu süre içinde para politikasına yönelik dış iletişim yapılmamaktadır. Bu dönem içerisinde PPK toplantısına hazırlık amacıyla karar alma sürecine teknik girdi sağlayan birimler PPK’ya kapsamlı analiz ve değerlendirmeler yapmaktadır.

patronlardunyasi.com

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası