Patronlar Dünyası
Geri

Lüks konutlarda fiyat artışı yavaşladı

Artan inşaat maliyetleri ve arz-talep dengesizliği nedeniyle konut fiyat artışı devam ediyor. Ancak veriler gösteriyor ki artış hızı yavaşladı.
ABONE OL
Abone Ol
Lüks konutlarda fiyat artışı yavaşladı
Haberler / Emlak
27 Ağustos 2023 Pazar 07:12
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı haziran ayı konut fiyat endeksine göre, yıllık fiyat artışı yüzde 95.9 oldu ve 16 ay sonra ilk kez çift haneli artış görüldü. Son bir yıla bakıldığında artış yüzde 189’a kadar çıkmıştı. Gayrimenkul değerleme platformu Endeksa tarafından yapılan bir araştırma da fiyat artış hızının her segmentte aynı olmadığını ortaya koydu. İstanbul’da üst segmentteki evlerde fiyat artışı ortalamanın çok altında kaldı.

ORTAMALA BEDEL 3.8 MİLYON TL

İstanbul’daki konutlar özelliklerine göre iki segmente ayırarak incelendi. Üst segment konutlar, en az 4 odası ve 2 banyosu olan, bina görevlisi ya da güvenliği olan, otoparkı olan konutlar olarak belirlendi. Ortalamanın altında olan konutlar ise en fazla 3 odalı, tek banyolu, bina görevlisi veya güvenlik olmayan, otoparkı bulunmayan konutlar olarak belirlendi. Bu kriterlerle üst segment konutların ortalama metrekare fiyatı 47 bin 682 TL, ortalama konut fiyatı 13 milyon 207 bin 914 TL, ortalamanın altındaki segmentte ise ortalama metrekare fiyatı 30 bin 22 TL, ortalama fiyat 2 milyon 701 bin 980 TL oldu. İstanbul geneline ortalama metrekare fiyatının 31 bin 927 TL, ortalama konut fiyatının 3 milyon 831 bin 240 TL olduğu belirlendi. Türkiye genelinde ise ortalama metrekare fiyatı 20 bin 706 TL’ye, ortalama konut fiyatı 2 milyon 691 bin 780 TL’ye kadar çıktı.

Bu iki segmentteki değer değişimi incelendiğinde ortalamanın altındaki konutlardaki değer değişiminin İstanbul geneline yakın olduğu, üst segmentteki konutlardaki değer değişiminin ise ortalama ve ortalama altındaki konutlara göre çok düşük olduğu görüldü.

PAHALI KONUTTA YARI YARIYA

Ocak-temmuz döneminde İstanbul genelinde konut fiyatları yüzde 42.8, ortalamanın altındaki konutlar yüzde 42.5 artış göstermişken, üst segmentteki konutlarda fiyatlar yüzde 22.8 yükseldi. Yıllık değer değişim oranları ise İstanbul geneli için yüzde 90.6, ortalamanın altındaki konutlar için yüzde 87.6, üst segmentteki konutlar için yüzde 50.5 olarak gerçekleşti.

‘ÖNEMLİ BİR DÜŞÜŞ BEKLEMİYORUZ’

Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Yaptığımız analiz gösterdi ki, Konut değer artışı hız kesti, fakat enflasyona paralel artmaya devam ediyor. Özellikle üst segment olarak tanımladığımız ortalamanın üstündeki konutlarda yavaşlamanın daha fazla olduğunu görüyoruz. İnşaat maliyetlerindeki artış, arz yetersizliği gibi parametreleri göz önünde bulundurursak kısa dönemde fiyatlarda önemli bir düşüş beklemiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

SEGMENTLERE GÖRE FİYAT DEĞİŞİMİ
patronlardunyasi.com

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM BORSA DÜNYA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2024 Patronlar Dünyası