Patronlar Dünyası
Geri

Küresel konut fiyatları geriliyor: İngiltere’de sert düşüş

Küresel konut fiyatlarında gerileme başladı. İngiltere'de konut fiyatları, faizlerdeki artışın emlak piyasasını vurmasıyla Ağustos 2021'den bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirdi.
ABONE OL
Abone Ol
Küresel konut fiyatları geriliyor: İngiltere’de sert düşüş
Haberler / Dünya
7 Kasım 2022 Pazartesi 16:26
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Pandemi döneminde şişen küresel konut piyasası, artan faizlerin ve talep endişelerinin etkisiyle gerilemeye başladı. Bugün açıklanan verilere göre İngiltere’de ev fiyatlarında Şubat 2021’den bu yana en sert düşüş gerçekleşti.

İngiltere’de konut fiyatları, faizlerdeki artışın emlak piyasasını vurmasıyla üst üste ikinci ayda da düştü. Böylece İngiltere konut fiyatlarında 20 ayın en sert düşüşü gerçekleşti. 

#reklam#

Mortgage kredisi sağlayıcısı Halifax’in bugün yaptığı açıklamada, ortalama ev fiyatları ekimde önceki aya göre yüzde 0,4 düştü. Böylece Şubat 2021’den bu yana en büyük düşüş gerçekleşmiş oldu. Ev fiyatları eylülde aylık bazda yüzde 0,1 gerilemişti. Konut fiyatlarındaki yıllık artış ise yüzde 8,3 oldu.

GELECEK YIL YÜZDE 10 DÜŞEBİLİR

Halifax Mortgages direktörü Kim Kinnaird konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “ipotek faiz artışlarının ve ‘mini’ bütçe sonrası yaşanan dalgalanmanın bir sonucu olarak konut piyasasının önemli bir şok aldığına şüphe yok” dedi.

Pek çok ekonomist, ülkenin resesyona girmesini ve artan enerji ve gıda fiyatları nedeniyle talebin gerilemesini bekliyor. Kredi maliyetlerinin artmasının da etkisiyle konut fiyatlarının gelecek yıl yüzde 10 civarında düşebileceğini tahmin ediliyor.

ABD’DE DE GERİLEME BAŞLADI

Geçtiğimiz haftalarda ABD'de de konut fiyatlarının sert düştüğü görülmüştü. ABD’de konut kredisi faizlerindeki sert yükselişe paralel olarak konut fiyatlarında tarihi bir düşüş yaşandı.

#reklam#

Ekim sonunda açıklanan S&P Core Logic Case-Shiller endeksi verilerine göre, konut fiyatları ağustosta yüzde 1,3 oranında geriledi. Temmuzda yüzde 15,6 olan yıllık konut fiyat artış hızı, ağustosta yüzde 13'e düştü. ABD’de ayrıca 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı yüzde 7’nin üzerine çıkarak 2002'den bu yana en yüksek seviyelere yakın seyretti.

AVRUPA’DA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

ABD’nin yanında Avrupa’da da artan faiz oranları ve resesyon endişeleri nedeniyle konut fiyatlarında düşüş bekleniyor. Önceki haftalarda Avrupa Merkez Bankası (ECB) da pandemi nedeniyle değişen tüketici tercihlerinin ve faiz oranlarındaki artışın euro bölgesi emlak fiyatlarını yumuşatmaya yardımcı olabileceğini belirtti.

ECB, enflasyon nedeniyle uzun yıllardır sürdürdüğü aşırı gevşek para politikasını terk ederken yapılan ekonomik modellemelere göre konut kredilerinin faizlerinde bir puanlık artışın iki yılda konut fiyatlarında yaklaşık yüzde 9'luk bir düşüşe yol açabileceği düşünülüyor.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM BORSA DÜNYA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2024 Patronlar Dünyası