Patronlar Dünyası
Geri

Kriz kâhini ekonomist Nouriel Roubini’den merkez bankalarına uyarı geldi

2008 yılında yaşanan küresel ekonomik krizini tahmin eden ünlü ekonomist Nouriel Roubini'den "stagflasyonu" önlemek için Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'na uyarı geldi. Roubini, iki bankanın faiz oranlarını artırmaya devam etmesi gerektiğine işaret etti.
ABONE OL
Abone Ol
Kriz kâhini ekonomist Nouriel Roubini’den merkez bankalarına uyarı geldi
Haberler / Dünya
18 Eylül 2023 Pazartesi 14:29
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Bloomberg HT’nin haberine göre Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) Fed'den daha büyük bir ikilemle karşı karşıya olduğunu belirten Nouriel Roubini, çünkü Avrupa'da fiyatların hâlâ hızlı arttığını ve büyümenin yavaşladığını söyledi. Petrol fiyatlarındaki son artışın manşet enflasyonu yüksek tutacağını savunan Roubini daha gevşek para politikasından bahsetmenin erken olduğunu savundu.

“FAİZLER YÜZDE 5.75’E KADAR YÜKSELTİLMELİ”

Roubini, Bloomberg TV'deki konuşmasında, BOE'nin "faizleri yüzde 5.75'e kadar yükseltmesi gerektiğini" savundu. Yılın geri kalanında ABD hisse senetlerinin açığa satılmasını tavsiye eden Roubini, yatırımcıların kredi ve tahvil piyasaları konusunda fazla iyimser olduğunu öne sürdü. Roubini, küresel ekonominin durumu göz önüne alındığında, ABD hisse senetlerinde yüzde 10'luk bir düşüşün mümkün olduğu uyarısında bulundu ve diğer hisse senedi piyasalarının daha da kötü olacağını ekledi.

"ENFLASYONU YENMEK İÇİN FAİZLER YÜKSEK TUTULMALI"

"Euro Bölgesi ve İngiltere merkez bankaları enflasyonun çok yüksek olması ve ekonomilerin bocalaması nedeniyle zor durumda, ancak enflasyonu yenmek için faizleri artırmaya devam etmeleri gerekli" ifadelerini kullanan Roubini, "Bu hem AMB hem de BOE için bir ikilem. Bir tarafta, daralan ekonomik faaliyet onları belki de bu noktada durmaya yönlendirecek. Diğer tarafta ise enflasyon hedefin çok üzerinde seyretmeye devam ederse çok daha fazla artırıma gitmeleri gerekebilir" diye konuştu.

“PİYASALARIN FAİZ İNDİRİMİ BEKLEMESİ YANLIŞ”

ABD ekonomisinin daha güçlü bir konumda olduğunu, ancak piyasaların gelecek yılın başlarında faiz indirimi beklemesinin yanlış olduğunu savunan Roubini, bunun yerine, Fed'in faiz oranlarını daha da yükseltmesi gerekebileceğini ve ilk indirimlerin "belki 2024 yılının ortasına doğru" gerçekleşeceğini söyledi.

BİR ARTIŞ DAHA OLMA POTANSİYELİ VAR

Roubini'ye göre BOE ve AMB işlerin bittiğini söyleyemez. Çünkü manşet enflasyon yükseliyor, petrol fiyatları yükseliyor, bir artış daha olma potansiyeli var.

patronlardunyasi.com

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası