Patronlar Dünyası
Geri

Kocaeli Film Festivali’nde birinci filmi 60 bin öğrenci seçecek

Bu yıl ikinci kez düzenlenecek Kocaeli Film Festivali 3-9 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kocaeli Üniversitesi'nin de desteğiyle gerçekleştirilecek festivalde katılımcılar 4 kategoride yarışacak. Festivalde birinciyi ise Kocaeli Üniversitesi’nin 60 bin öğrencisi belirleyecek.
ABONE OL
Abone Ol
Kocaeli Film Festivali’nde birinci filmi 60 bin öğrenci seçecek
Haberler / Kültür-Sanat
18 Eylül 2023 Pazartesi 13:37
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Kocaeli Film Festivali’ne danışmanlık yapan Doç. Dr. Meryem Gürbüz festivalin detaylarını Patronlar Dünyası’na anlattı…

Çeşitli mecralarda Kocaeli’nde film festivali yapılacağına dair haberler görüyoruz. Bize biraz Kocaeli Film Festivali’nden bahseder misiniz?
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği Kocaeli Film Festivali 3-9 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek. Festivalin Direktörü Azer Şelte. İdari işlerden Başar Alemdar sorumlu. Ben de Festival Danışmanıyım. Aslında festivalin bu yıl ikincisi düzenleniyor. Geçen yıl kısa film festivali olarak başlayan ve çok dikkat çeken etkinliğimizin bu yıl ikincisini dört farklı kategoride düzenliyoruz. Bunlar: Ulusal Uzun Metraj Belgesel, Kısa Film, Animasyon ve Öğrenci Filmleri. Ayrıca festival kapsamında birçok söyleşi, atölye çalışmaları olduğu gibi film özel gösterimleri de yapılacak. Bir hafta boyunca Kocaeli’nde seçkin sanatçı, yapımcı ağırlayacağımız için çok heyecanlıyız.
 

Kocaeli filme ve sinema ile ilgili etkinliklere doyacak gibi görünüyor...
Çok yoğun bir etkinlik takvimimiz var. Amacımız filmlerle şehrimizi buluştururken aynı zamanda bu eserlere emek verenler ile de sanatseverleri bir araya getirebilmek. Bu nedenle Kocaeli’nin birçok ilçesinde festival kapsamında etkinlikler gerçekleştireceğiz. Şehrin her noktasına ulaşmaya çalışıyoruz. Örneğin Başiskele, Gölcük ve Gebze festival etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Ayrıca bir ilki de gerçekleştireceğiz.

Bu festivalde İlk olan nedir?
Bilindiği üzere öğrenci filmleri kategorisi çeşitli festivallerde yer alır ve bir jürinin değerlendirmesi sonucu dereceye girenler belirlenir. Biz, finale kalan öğrenci filmlerini Kocaeli Üniversitesi kampüsünde birçok salonda göstereceğiz ve ardından dereceye girenleri Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin oylarıyla belirleyeceğiz. Üniversitemizin 60 binden fazla öğrencisi olduğunu göz önüne alırsak dereceye giren öğrenci filmleri için ödülün ifade ettiği anlam kendiliğinden ortaya çıkıyor. Bu nedenle bu kategoriyi ayrıca önemsiyor ve titizlikle çalışıyoruz. 

Festival bileşenlerinden biri de Kocaeli Üniversitesi o halde?
Evet, üniversitemiz festivale büyük destek veriyor. Rektörümüz Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk Umuttepe Kampüsü’nde gerçekleştireceğimiz festival etkinlikleri ile yakından ilgileniyor ve bizi yüreklendiriyor. Festivalin üniversitedeki organizasyonu ile Fen-Edebiyat Fakültesi görevli. Dekanımız Prof. Dr. Ümit Ay beyin takımımızın başında. Dekanlık idari personelimiz ise canla başla çalışıyor. Çünkü festival kapsamında Kocaeli Üniversitesi’nde çok kıymetli öğrencilerimize tam bir sinema şöleni yaşatmayı arzu ediyoruz.  Birçok fakültemizde film gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler ve atölyeler gerçekleştireceğiz. Birçok konuk ağırlayacağız. Hocalarımız ve öğrencilerimizle festivale birlikte hazırlanıyoruz. Şöyle düşünün sonbaharı doyasıya hissedebileceğiniz bir kampüste günlerce güzel filmler izleyebilecek, söyleşilere aktif olarak katılacaksınız. Bence öğrenmenin, düşünmenin bir yoludur bu. Konuklarımızı sektörün çok farklı alanlarından seçtiğimiz için öğrencilerimizin kariyer planlarına da destek olabilmeyi umuyoruz.   

patronlardunyasi.com

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası