Patronlar Dünyası
Geri

Kamyon şoförü ihtiyacı 2028 yılına kadar iki katına çıkacak

IRU'nun yeni raporuna göre 36 ülkede 3 milyondan fazla kamyon şoförü ihtiyacı bulunuyor. Şoför açığının 5 yıl içinde iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. Sürücülerin yalnızca yüzde 12'si 25 yaşın altında ve yalnızca yüzde 6'sı kadın.
ABONE OL
Abone Ol
Kamyon şoförü ihtiyacı 2028 yılına kadar iki katına çıkacak
Haberler / Ekonomi
20 Kasım 2023 Pazartesi 17:47
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Kamyon şoförü toplam pozisyonların yüzde 7'sini oluşturuyor. Genç ve yaşlı sürücüler arasındaki uçurum büyürken, önemli bir adım atılmazsa önümüzdeki beş yıl içinde durum daha da kötüleşecek.

Amerika, Asya ve Avrupa'da küresel GSYH'nin yüzde 72'sini temsil eden 4.700'den fazla kamyon şirketiyle anket yapan IRU, 2023 yılında kamyon şoförü açığının küresel olarak arttığını tespit etti.

Bunun iki istisnası, enflasyon ve daha sıkı para politikasının tüketim ve yatırımı sınırlandırması sonucu azalan taşımacılık talebi nedeniyle 2023'te eksikliklerin biraz azaldığı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri oldu.

İhtiyacın önümüzdeki yıllarda çok daha kötüleşeceği tahmin ediliyor. Sürücüleri cezbetmek ve elde tutmak için harekete geçilmezse, 2028 yılına kadar Çin'de 4,9 milyon (toplam pozisyonların %20'si), Avrupa'da 745.000 (toplam pozisyonların %17'si) ve Türkiye'de 200.000 (toplam pozisyonların %28'i) olmak üzere, ankete katılan ülkelerde 7 milyondan fazla kamyon şoförü pozisyonu doldurulamayabilir.

3 MİLYONDAN FAZLA KAMYON ŞÖFÖRÜ EKSİK

IRU Genel Sekreteri Umberto de Pretto şunları söyledi:

 "Kamyon şoförü açığının ardındaki yapısal sorunlar taşımacılık hizmetlerini etkilemeye devam ediyor. Yeni işe başlayanların oranı her yıl emekli olan sürücülerden önemli ölçüde daha düşük olduğundan, acilen harekete geçilmesi gerekmektedir. İncelediğimiz ülkelerde 3 milyondan fazla kamyon şoförü eksik.

Mesleğin demografik yapısı göz önüne alındığında, bu sayının beş yıl içinde iki katına çıkabileceğini tahmin ediyoruz. Böyle bir eksikliğin sonuçları şimdiden sektörümüze bağımlı olan toplumlara, tedarik zincirlerine ve ekonomilere zarar veriyor. Şoför eksikliğinin daha da kötüleşmesine izin veremeyiz.

Operatörler üzerlerine düşeni yapıyor, ancak hükümetlerin ve yetkililerin çalışma koşullarını ve mesleğe erişimi iyileştirmek için çabalarını artırmaları gerekiyor."

GENÇLER MESLEĞE UZAK

İncelenen ülkelerin çoğunda karayolu taşımacılığı operatörlerinin en az yüzde 50'si vasıflı sürücü bulmakta ciddi sorunlar yaşıyor. Birçoğu da işlerini büyütemiyor ve mevcut müşterilerini ve gelirlerini kaybediyor.

Kamyon şoförlüğü mesleği yaşlanan bir nüfusa sahiptir: Kamyon şoförlerinin yüzde 12'sinden azı 25 yaşın altındadır ve bu oran Avrupa'da yüzde 5'e düşüyor.

patronlardunyasi.com

 

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası