Patronlar Dünyası
Geri

Fransız bakanın enflasyonu düşürme planı: Yemek pişirmeyi öğrenin

Fransa Ticaret Bakanı Olivia Grégoire, enflasyonla başa çıkmak için hazır gıdaların tüketimi yerine yemek pişirilmesi gerektiğini belirterek okullarda yemek pişirme derslerinin verilmesi önerisinde bulundu. Bakan Gregoire'nin bu sözleri ülkede tartışma yarattı.
ABONE OL
Abone Ol
Fransız bakanın enflasyonu düşürme planı: Yemek pişirmeyi öğrenin
Haberler / Dünya
18 Eylül 2023 Pazartesi 19:30
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Fransa Ticaret Bakanı Olivia Gregoire, Fransız ailelerin hazır yemekleri bırakıp kendi yemeklerini hazırlayarak enflasyonla başa çıkmalarını önerdi.

Olivia Grégoire, hayat pahalılığı krizi karşısında “büyükanne eğitimi” olarak adlandırdığı uygulamayla aile sağlığını ve mali durumu iyileştirmek için okullarda yemek pişirme dersleri verilmesi çağrısında bulundu.

Fransa’da ağustos ayında yıllık enflasyon yüzde 4,9 olarak açıklanırken gıda enflasyonu yıllık yüzde 11,2 olmuştu.

Gıda enflasyonunun genel enflasyon oranının çok üzerinde açıklanmasının ardından, gıda enflasyonu hakkında öneride bulunan Grégoire, “Daha pahalı olan hazır yemekleri satın almaktan kaçınmak için çiğ ürünlerin nasıl pişirileceğini yeniden öğrenmemiz gerekiyor. Yemek pişirme dersleri okullara geri dönmeli” dedi.

"EKMEK YOKSA PASTA YİYİN"

Son zamanlarda yapılan anketler, Fransız ailelerin çoğunun hala düzenli olarak taze ürünler pişirdiğini ancak genç kuşakların fast food ve eve teslimat konusunda artan bir iştahı olduğunu gösteriyor.

Grégoire önerilerinin ardından, internette alay konusu oldu ve muhaliflerin eleştirilerine maruz kaldı.

Boyun Eğmeyen Fransa Partisi Lideri Jean-Luc Mélenchon, eleştirisinde Fransız Devrimi öncesindeki gıda kıtlığı sırasında Marie-Antoinette’nin “Ekmek yoksa pasta yiyin” sözlerine atıf yaparak öneriyi eleştirdi.

France Unbowed Milletvekili Anne Stambach ise, “Eğer insanlar öğün atlıyorlarsa, bunun nedeni yemek yapmayı bilmemeleri değil, pişirecek hiçbir şeyleri olmamasıdır” diye tweet attı.

patronlardunyasi.com

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası