Patronlar Dünyası
Geri

Erdoğan, Putin ile görüştü: İşte alınan kararlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22. Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Görüşme sonunda Putin, Türkiye'ye yaptıkları doğalgaz sevkiyatının yüzde 25'inin rubleyle ödenmesi konusunda mutabakat sağladıklarını ifade etti.
ABONE OL
Abone Ol
Erdoğan, Putin ile görüştü: İşte alınan kararlar
Haberler / Dünya
16 Eylül 2022 Cuma 21:54
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 22'nci Devlet Başkanları Zirvesi'ndeki temasları kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi.

Erdoğan ve Putin'in zirvenin düzenlendiği kongre merkezindeki görüşmesi, basına kapalı gerçekleşti.

Putin, Erdoğan'a tahıl anlaşmasına yaptığı katkılar nedeniyle teşekkürlerini sundu.

Ukrayna'dan sevk edilen tahılın önemli bölümünün en yoksul ülkelere gideceğini umduklarını kaydeden Putin, şu ana kadar bunun sağlanamadığına dikkat çekti.

#reklam#

Putin'in tahıl anlaşmasıyla ilgili süreç hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Gıda programının uygulanmasına, yani Ukrayna tahılının ihracatına yaptığınız katkılardan dolayı bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bunun önemli bir kısmının BM gıda programı kapsamında en yoksul ülkelere gideceğini umacağız, şimdiye kadar bu sağlanamadı."

'Rus ihracatçılar, ürünlerini Türkiye üzerinden gönderebileceklerinin sinyalini aldı'

Putin, Rus ihracatçıların gıda ürünlerini Türkiye toprakları üzerinden ihraç edebileceklerinin sinyalini aldıklarını belirtti.

Ukrayna tahılının sevkiyatına değindikten sonra Rusya'nın da önemli hacimlerde satış yaptığına dikkat çeken Putin, şöyle devam etti:

"Şu konuda sizi de bilgilendirmek isterim; ihracatçılarımız bizim ürünlerimizin de Türkiye üzerinden ihraç edilebileceğinin sinyalini aldı. Demek istediğim, Türkiye bu açıdan güvenilir bir partner ve kendi toprakları üzerinden dünyanın tüm ülkelerine güvenli tedarikleri sağlayabilir."

Putin, Ankara'nın çıkarına olan tüm alanlarda Türkiye'ye sevkiyatları önemli oranda artırmaya hazır olduklarının da altını çizdi.

'Türkiye'ye yapılan doğalgaz sevkiyatının yüzde 25'i rubleyle ödenecek'

#reklam#

Putin, Türkiye'ye yaptıkları doğalgaz sevkiyatının yüzde 25'inin rubleyle ödenmesi konusunda mutabakat sağladıklarını ifade etti. Putin, doğalgaz sevkiyatının yüzde 25'inin rubleyle ödenmesini öngören mutabakatın yakında uygulamaya konmasını beklediklerini belirtti.

'Türkiye, Rus gazının Avrupa'ya sevkiyatında güvenilir bir tedarikçi oldu'

Türkiye'nin Rus gazının Avrupa'ya sevkiyatında oynadığı role vurgu yapan Putin, "Türkiye, bizim enerji kaynaklarımız için en güvenilir tedarik güzergahlarından biri haline geldi, sadece kendi ihtiyaçları için değil, AB ülkeleri için de. TürkAkım üzerinden Avrupa'ya gaz sevkiyatı kesintisiz devam ediyor" diye konuştu.

'Akkuyu NGS'nin inşasıyla ilgili tüm sorunlar çözüldü'

Mersin'de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin olağan şekilde sürdüğünü belirten Putin, "Kısa süre önce sizinle oradaki birtakım sorunları istişare etmiştik. İnşaat sürecinin organizasyonuyla ilgili belirli sorunlar vardı. Bildii-ğim kadarıyla tüm bu sorunlar çözüldü ve dün bu büyük, devasa inşaatın tarafları arasındaki tüm ilişkileri düzenleyen nihai belgeler de imzalandı" ifadelerini kullandı.

#reklam#

Putin, Akkuyu NGS'nin 1. güç ünitesinin Türkiye'yle yapılan anlaşmaya uygun olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılının kutlanacağı 2023 yılında devreye alınmasını çok istediğini de söyledi.

'ŞİÖ üyeleri, Türkiye'nin örgüt içinde çalışmasından memnuniyet duyacak'

Türkiye'nin ŞİÖ ülkeleriyle hızla gelişen ekonomik ilişkilere sahip olduğunu kaydeden Rusya lideri, "Türkiye ekonomisi için azami sonuç elde etmeyi hedefleyen politikanızı biliyorum. Tabii Türkiye'nin ŞİÖ üyesi ülkelerle çok iyi ve hızla büyüyen ekonomik bağları olduğuna dikkat çekmeden edemediniz. Türkiye'nin bu yapıda çalışmasından memnuniyet duyacağız" dedi.

'Türkiye'nin ŞİÖ'de çalışmaya ilgi duyması son derece doğal'

"Erdoğan'ı Semerkant'taki zirvede görmekten çok mutluyum. Türkiye, bu bölgenin ülkesi ve bence Türkiye'nin ŞİÖ'de çalışmaya ilgi duyması son derece doğal" diye devam eden Putin, Rusya ve Türkiye'nin ortak çıkarları temsil eden örgütler içinde de olmak üzere önemli uluslararası konularda yoğun eşgüdüm içinde çalıştığını vurguladı.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM BORSA DÜNYA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2024 Patronlar Dünyası