Patronlar Dünyası
Geri

Eleman yerleştirme de dinleme gibi casusluk

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı olduğu dönemde özel kalemi görevini yürüten İdris Karagöz'e 'casusluk' suçundan verilen beraat kararı Yargıtay 3. Ceza Dairesince bozuldu.
ABONE OL
Abone Ol
Eleman yerleştirme de dinleme gibi casusluk
Haberler / Gündem
18 Eylül 2023 Pazartesi 07:50
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ihraç edilen FETÖ üyesi İdris Karagöz hakkında Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi, "Darbeye teşebbüs" ve "Örgüt üyesi olmak" suçlarından 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Sabah'ın haberine göre, mahkeme; Karagöz'ün 'casusluk' ile suçlanması hakkında ise 'hangi nitelikteki gizli bilgileri, ne şekilde ve nereden temin ettiği hususunda delil elde edilemediği" belirtilerek beraat kararı verdi.

TBMM ve Cumhurbaşkanlığı avukatlarının itiraz ettiği beraat kararını inceleyen Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Karagöz hakkında devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme suçundan verilen beraat kararını bozdu.

Yargıtay'ın bozma kararında, milli güvenlikle ilgili gerçekleştirilen faaliyetlerin dinleme yoluyla elde edilmesi ya da ilgili kuruma elaman yerleştirilerek bilgilerin temin edilmesi arasında bir fark bulunmadığı ve sanığın eyleminin siyasi casusluk kapsamında değerlendirilmesi gerektiği düşünülmeden verilen kararın dosya ile uyuşmadığı, bu şekilde suçtan beratına karar verilmesinin hukuka aykırı olduğu belirtildi.

Karar yargılamanın yapıldığı ilk derece mahkemeye gönderildi. Yargıtay'ın içtihat niteliğindeki bozma kararı, örgüt üyelerinin yargılanmalarında yeni bir dönemi başlatacak.

patronlardunyasi.com

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası