Patronlar Dünyası
Geri

Döviz rezervleri 1 yılda 13.8 milyar dolar azaldı

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu bugün rezervlerin geçen yılla aynı seviyede olduğunu söyledi ancak başında bulunduğu kurumun verileri kendisini yalanlıyor.
ABONE OL
Abone Ol
Döviz rezervleri 1 yılda 13.8 milyar dolar azaldı
Haberler / Finans
29 Temmuz 2022 Cuma 07:36
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

TCMB’nin haftalık yayınladığı verilere göre, Türkiye’nin brüt rezervleri son 1 yılda 6.3 milyar dolar azalarak 98.3 milyar dolara inerken, swap’lar sonrası net rezevler ise 13.8 milyar dolar düşüşle -55.4 milyar dolara geriledi.  

HalkTV'den Nuray Tarhan'ın haberine göre rezervlerin geçen yılla aynı seviyede olduğunu söyleyen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nu, başında bulunduğu kurumun verileri yalanladı.

#reklam#

TCMB’nin her hafta yayınladığı verilere göre, Türkiye’nin brüt rezervleri son 1 yılda 6.3 milyar dolar azalarak 98.3 milyar dolara inerken, swap’lar sonrası net rezevler ise 13.8 milyar dolar düşüşle -55.4 milyar dolara geriledi.

Net uluslararası rezervler da bir yılda yüzde 71.8 azalmayla 23.8 milyar dolardan 6.7 milyar dolara indi.

Kavcıoğlu ‘Rezerv erimesi değil, yer değiştirmesi’ demişti

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu bugün 3. enflasyon raporunun sunum konuşmasında TCMB rezervlerinin geçen yılla aynı seviyede olduğunu belirterek, "Zor bir süreçten geçiyoruz. Enerji dahil tüm ödemeleri gününde yaptık. Bu bir rezerv erimesi değil, rezerv yer değiştirmesi olarak olarak görülmeli" demişti.

1 haftalık erime 600 milyon dolar

#reklam#

TCMB verilerine göre, geçen hafta 99.4 milyar dolar olan brüt rezervler 1.1 milyar dolar azalarak 99.4 milyar dolardan 98.3 milyar dolara inerken, swap hariç net döviz rezervleri ise 600 milyon dolar azalarak -54.8 milyar dolardan -55.4 milyar dolara geriledi.

Turizmin en yoğun olduğu dönemde bulunmamıza rağmen net rezervler de bir haftada sadece 300 milyon dolar artarak 6.4 milyar dolardan 6.7 milyar dolara çıktı.

Net rezervlerin 30.3 milyar dolarını altın, -23.6 milyar dolarını ise döviz oluşturdu.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası