Patronlar Dünyası
Geri

Belediye ormandaki çimento fabrikasının ruhsatını iptal etti

Muğla'da ormanlık ve zeytin ağaçlarıyla kaplı bölgeye kurulan çimento fabrikası mahkemenin ÇED olumlu kararını iptaliyle birlikte geçen hafta mühürlenmişti. Menteşe Belediyesi, fabrikaya verilen yapı ruhsatının da iptal edildiğini açıkladı. 
ABONE OL
Abone Ol
Belediye ormandaki çimento fabrikasının ruhsatını iptal etti
Haberler / Çevre
18 Eylül 2023 Pazartesi 15:08
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Kenan GÜRBÜZ/MUĞLA

Muğla'da ormanlık ve zeytin ağaçlarıyla kaplı bölgeye kurulan çimento fabrikasına CHP’li Menteşe Belediyesi tarafından verilen yapı ruhsatının iptal edilmesini isteyen köylülerin yaklaşık 15 yıldır devam eden mücadelesi sonuç vermiş ve bölge halkının günlerdir önünde protesto eylemi düzenlediği Muğla 2. İdare Mahkemesi, çimento fabrikasına verilen 'ÇED Olumlu' kararını iptal etmişti. Bu kararı kamuoyuna Patronlar Dünyası duyurmuştu. Kararın ardından harekete geçen Menteşe Belediyesi ekipleri geçen hafta çimento fabrikasını mühürleyerek inşaat faaliyetini durdurmuştu. 

BELEDİYE AÇIKLADI: FABRİKANIN YAPI RUHSATI DA İPTAL EDİLDİ 
O fabrikayla ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. Menteşe Belediyesi, fabrikaya verilen yapı ruhsatının iptal edildiğini açıkladı. Belediyeden yapılan açıklamada "2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun 10. Maddesi ve 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28. maddesi gereği Muğla 2. İdare Mahkemesi 2022/2222 Esas ve 2023/1222 Karar Sayılı Kararı ile ÇED Olumlu kararının iptal edilmesi nedeniyle Bayır-Deştin mevkisindeki çimento fabrikasının yapı ruhsatı iptal edilmiştir" denildi. 

MAHKEME ÇED RAPORUNU İPTAL ETMİŞTİ
Bölge sakinleri, çimento fabrikasının yapı ruhsatının iptali için yaklaşık 15 yıldır eylemler ve yargı süreciyle mücadele veriyordu. Bölge sakinlerinin "ÇED olumlu" kararına karşı açtığı dava kapsamında, 23 Şubat'ta bölgede 9 kişiden oluşan bilirkişi heyeti keşif yapmıştı. 9 bilirkişi de çimento fabrikasının kurulmaması yönünde rapor sunmuştu. Muğla 2. İdare Mahkemesi de "ÇED olumlu" kararını iptal etmişti.

Mahkeme kararında "Muğla Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye ait Entegre Çimento Fabrikası ve Hammadde Ocakları Projesine dair dava konusu Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır" denilmişti.

CHP’Lİ BELEDİYEYİ PROTESTO EDEREK KILIÇDAROĞLU’NA ŞİKAYET ETMİŞLERDİ…
Çimento fabrikasına CHP’li Menteşe Belediyesi tarafından verilen yapı ruhsatının iptal edilmesini isteyen köylüler ile belediye çalışanları arasında arbede yaşanmıştı. CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'un Menteşe Belediyesi'ni ziyaret edeceğini öğrenen gruptakiler, dertlerini ona da anlatmak ve desteğini almak için slogan atarak Menteşe Belediyesi önün yürümüş ve CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile yapı ruhsatını iptal etmesi için görüşmüştü. Köylüler ve çevreciler ile Başkan Gümüş ve belediye çalışanları arasında zaman zaman gergin anlar yaşamış ve bazı belediye çalışanları, çevrecilerin sloganını alkışlarla kesmeye çalışmıştı. Bu sırada kısa süreli arbede yaşanmıştı. 

Menteşe Belediyesi'nin ruhsat vermesine çevreciler tepki göstermiş ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na mail atarak, ruhsatın iptali için destek istemişlerdi. O mailde şu ifadeler yer almıştı:

"15 yıldır köylüsü ve  kentlisi olarak havamızın, suyumuzun, topraklarımızın ve sağlığımızın elden gitmemesi için karşı yapımını engellemeye çalıştığımız Bayır/Deştin Entegre Çimento Fabrikası’na 'oy verdiğimiz' belediyemiz tarafından inşaat ruhsatı verilerek tüm çabalarımız boşa çıkarılmıştır. Mimarlar Odası’nın çekince raporuna rağmen, yöre halkının 'istemiyoruz' diye açtığı davalar, toplantılar, görüşmeler, Belediyemiz tarafından ciddiye alınmamış ve teslimiyetçi bir bakış açısıyla (Ben vermesem bakanlık verecekti, harç parasını alamayacaktım gibi argümanlar öne sürülerek) inşaat ruhsatı verilmiştir. Menteşe Belediyemizin önünde basın açıklaması yaparak, Menteşe Belediye Başkanımızın dikkatini çekmeye çalıştık fakat bu girişimimiz de şu ana kadar sonuçsuz kaldı. Halkının yanında olmaya adamış ve kendi adında bile 'halk' geçen Belediyemizin partisinden beklentimiz ise bir an önce bu konuyu gündemine alarak ruhsatın iptalini gerçekleştirmek üzere mekanizmasını harekete geçirmesidir.  Bu olayın üstüne düşüp çözeceğinize de olan inancımız tamdır."

KÖYLÜLER SEVİNÇLİ
Muğla 2. İdare Mahkemesi'nin, çimento fabrikasına verilen 'ÇED Olumlu' kararını iptal kararını değerlendiren bölge sakinleri kararı olumlu bulduklarını ifade ederek, “Bu karar sonrasında CHP’li Menteşe Belediyesi'nden çimento fabrikasına verdiği yapı ruhsatını iptal etmesini beliyoruz” demişlerdi.

patronlardunyasi.com

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası