Patronlar Dünyası
Geri

Bahçeşehir Gölet'te inşaatlar bitti, mahkeme karar verdi

İstanbul Başakşehir’in önemli noktalarından biri olan ve AKP’li Başakşehir Belediyesi’nin yapılaşmaya açtığı Bahçeşehir gölet bölgesindeki yeşil alanda yapılan konut ve işyerlerinin ihalesi de iptal edildi.
ABONE OL
Abone Ol
Bahçeşehir Gölet'te inşaatlar bitti, mahkeme karar verdi
Haberler / Ekonomi
18 Eylül 2022 Pazar 08:26
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

İstanbul’un Başakşehir ilçesindeki nadir yeşil alanlarından olan Bahçeşehir gölet alanı, 2015’te, tartışmalı belediye meclisi kararıyla yapılaşmaya açıldı. Bölge halkının tepki gösterdiği, dükkân ve konut içeren proje yargıya taşındı. Yaklaşık yedi yıllık dava süreci sonunda, mart ayında imar planı değişiklikleri iptal edildi. Danıştay 13. Dairesi de parsellerin imar hakkı kullanılarak üzerinde yapılan taşınmazların hâsılat paylaşımı yöntemiyle 2015’te satılmasına ilişkin ihale işlemini iptal etti. 

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre oybirliğiyle alınan kararda, yedi yıl süren ve İstanbul-Ankara arasında git gel yapılan yargılama sürecine işaret edilirken imar planlarının iptal edildiği anımsatıldı. Kararda, bu nedenle ihale işleminde hukuka uygunluk, yerel mahkemenin kararında ise hukuki isabet bulunmadığı aktarıldı. 

#reklam#

Yargı sürecini yürüten Başakşehir Belediye Meclisi’nin eski CHP Grup Başkanvekili Abdulhadi Akmugan, kararın artık son nokta olduğunu ve düzeltme yolunun kapalı olduğunu belirtti. İstanbul’daki yerel mahkemenin sürekli aleyhte karar vermesine karşın Danıştay’ın hep lehte karar aldığını aktaran Akmugan, “Neredeyse inşaat bitti, anahtar teslim oldu, nihai karar sonra verildi. Bu dikkat çekici” dedi. 

‘RÜCU ETTİRİLMELİ’

Yargı sürecinin imar planı değişiklikleriyle uzatıldığını söyleyen Akmugan, son karar ile projenin artık kaçak duruma düştüğünü belirtti. Akmugan, “Sonraki süreci takip edeceğiz. Belediye gereğini yapmazsa suç duyurusunda bulunacağız çünkü burası artık kaçak. En başta alacak vatandaşları uyardık, sıkıntılı olduğunu söyledik. Basına yansıttık, alan önünde eylem yaptık, sürekli uyardık. Yine de satın alan vatandaşların mağduriyetini istemeyiz. Zarar, o dönem bu kararda imzası olanlara rücu ettirilmeli. Rücu talebinde bulunacağız. Bile bile hata yaptılar, rant yarattılar” tepkisini gösterdi.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası