Patronlar Dünyası
Geri

Avusturya'dan "israf ekonomi yasası"

Avusturya Ulusal Meclisi'nde kabul edilen yeni düzenlemeye göre, 400 metrekare üzerinde, 5 şubesi bulunan marketler, her 3 ayda bir, son kullanma tarihi geçtiği için atılan gıda ürünlerini, Çevre ve Enerji Bakanlığına bildirecek.
ABONE OL
Abone Ol
Avusturya'dan
Haberler / Dünya
24 Mayıs 2023 Çarşamba 23:06
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Ulusal Meclis'te kabul edilen "israf ekonomisi yasası" doğrultusunda, marketlere, son kullanma tarihi geçen gıda ürünlerini bakanlığa bildirme şartı getirildi. Buna göre, 400 metrekarenin üzerinde ve 5 şubeye sahip marketler, her 3 ayda bir, son kullanma tarihi geçtiği için attıkları gıda ürünleriyle ilgili Çevre Bakanlığına haber verecek.

Avusturya Çevre ve Enerji Bakanı Leonore Gewessler, yeni düzenleme ile bağış kültürünün artacağını ifade etti. Gewessler, "Hayat pahalılığının olduğu, onlarca insanın ay sonunu getirmekte güçlük çektiği bir süreçte, binlerce ton gıda ürününün çöpe atılması kabul edilemez" dedi.

Yeni düzenleme ile israfın azalacağını ve bağışa olan ilginin artacağını kaydeden Gewessler, marketlerin, hala kullanılabilir durumdaki ürünleri, ihtiyaç sahipleri ile paylaşacağı düşüncesinde olduğunu sözlerine ekledi.

Ülke basınında yer alan haberlerde, "Gıda değerlidir" adı verilen bir inisiyatifin, marketler ve ihtiyaç sahipleri arasında köprü oluşturduğu, bu doğrultuda yaklaşık 20 bin ton gıdanın çöpe atılmadan kurtarıldığı, ancak buna rağmen 70 bin ton gıdanın çöpe gittiği belirtiliyor.

Çevre ve Enerji Bakanlığı, atılan gıdaları bildirmek zorunda olan, ülke genelinde 900 marketin bulunduğu bilgisini paylaştı.

patronlardunyasi.com

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası