Patronlar Dünyası
Geri

Aralarında bir Türk vatandaşının da olduğu 10 kişi, Singapur'da 'ülke tarihinin en büyük kara para aklama operasyonunda' yakalanmıştı... Operasyonun ikinci perdesi başladı

Singapur Polisi, geçtiğimiz ay ülke tarihinin en büyük kara para aklama çetesinin çökertildiğini duyurmuştu. Aralarında bir Türk vatandaşının da bulunduğu 10 yabancı, operasyonlarla yakalanmış, 1 milyar Singapur doları ele geçirilmişti. Türkiye, o haberi Patronlar Dünyasından okumuştu.
ABONE OL
Abone Ol
Aralarında bir Türk vatandaşının da olduğu 10 kişi, Singapur'da 'ülke tarihinin en büyük kara para aklama operasyonunda' yakalanmıştı... Operasyonun ikinci perdesi başladı
Haberler / Dünya
18 Eylül 2023 Pazartesi 20:20
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Türkiye, bir Türk vatandaşının da işin içine karıştığı Singapur'daki kara para aklama operasyonu haberini ilk olarak Patronlar Dünyası'ndan okumuştu.  Ülke tarihine geçen en büyük kara para aklama operasyonun ikinci perdesi başladı. 

Singapur Polisi, Ağustos ayında ülke tarihinin en büyük kara para aklama çetesinin çökertildiğini açılamıştı. Yapılan açıklamaya göre operasyon sonucunda aralarında bir Türk vatandaşınında bulunduğu 10 yabancı tutuklanmış ve yaklaşık 1 milyar Singapur doları (737 milyon dolar) değerinde nakit para, lüks eşya ve müllk ele geçirilmişti. 

Söz konusu ülke gündemine damga vuran operasyonun ikinci perdesi başladı:

Yakalanan şüphelilerin tümü aslen Çin'in doğusundaki Fujian'dan geliyor ancak aralarında Kıbrıs, Türk, Kamboçya ve Vanuatu pasaportu sahipleri de var. Singapur Polis Gücü, ele geçirilen varlıkların, dolandırıcılık ve çevrimiçi kumar da dahil olmak üzere yurt dışında işlenen organize suçlardan elde edilen gelirler olduğunu ve gelirlerinin Singapur'a getirildiğini, ülkenin finans kurumları aracılığıyla süzüldüğünü iddia etti.

Analistlere göre, Güneydoğu Asya şehir devleti, bir dizi finansal araç sunan büyük bir finans merkezi olma statüsü nedeniyle, kara para aklamak isteyenler için cazip bir seçenek olabilir.

Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) Politika Araştırmaları Enstitüsü'nde kıdemli araştırma görevlisi olan Woo Jun Jie, "Sınırlarımızdan geçen büyük hacimli finansal işlemler, düzenleyicilerin yasa dışı işlemleri elemesini zorlaştırabilir" dedi. NUS Business School'da kurumsal yönetim uzmanı olan Mak Yuen Teen, kara para aklama vakalarının genellikle nihai intifa hakkı sahiplerinin açıklanmadığı Britanya Virjin Adaları ve diğer vergi cenneti bölgelerindeki kuruluşları kapsadığını söyledi.

UYUŞTURUCU KAÇAKÇILARININ DA HEDEFİ SİNGAPUR

Singapur İşletme Üniversitesi'nde (SMU) doçent hukuk profesörü olan Eugene Tan, şehir devletinin kara para aklayıcılar için çekici olduğunu, çünkü fonların finansal sisteme girdiklerinde şüpheyle karşılanma olasılığının daha düşük olduğunu söyledi.

Tan, aynı şekilde, üçüncü ülkelerin Singapur'dan gelen yolculara, ülkenin aşırı katı uyuşturucu yasaları göz önüne alındığında artan şüpheyle yaklaşma olasılığının daha düşük olması nedeniyle, uyuşturucu kaçakçılarının Singapur'dan transit geçiş yapmaya hazır olduğunu söyledi. Tan, Singapur'un "zenginlerin oyun alanı" imajının da kuralların gevşek olduğu algısını artırabileceğini söyledi. Tan, şüpheli işlem bildirimleri yapılsa bile bankaların mali giriş kabul ettiği vakaları duyduğunu söyledi. Yetkililerin herhangi bir şey yapmadığı durumlarda bazı bankaların söz konusu fonları kabul etmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Singapur'un emlak sektörünü düzenleyen Emlak Ajansları Konseyi (CEA), davayla ilgili emlak işlemlerini kolaylaştırmış olabilecek emlak acentelerini araştırdığını söyledi. Mak, sorumluluğun büyük kısmının kapsamlı müşterini tanı politikalarına ve şüpheli işlemleri raporlama yükümlülüklerine sahip bankalara ait olduğunu ancak bunların etkili olmayabileceğini söyledi.

OFİS SAYISI 3 YILDA 300 ARTTI

Emlak sektöründe, çalışma veya ikamet vizesi olmamasına rağmen kira peşinatını peşin olarak nakit olarak ödeyen kiracıların da aralarında bulunduğu çantalar dolusu nakit taşıyan yeni gelen yabancılarla ilgili davalar çok fazla. Ekonomik Kalkınma Kurulu'na (EDB) göre, tekli aile ofislerinin sayısı 2020'nin sonundan bu yana neredeyse ikiye katlanarak 400'den 700'e çıktı.

Gayrimenkul danışmanlığı şirketi International Property Advisor'ın direktörü Ku Swee Yong, yetkililerin süper zenginleri çekme çabasının "herkesin gelmesiyle" sonuçlanabileceğini öne sürdü.

Kara para aklama ve terörizmin finansmanı riskini değerlendiren Basel AML Endeksi 2022'de Singapur, Dubai ve Hong Kong gibi diğer finans merkezlerinin önünde, 128'in en düşük risk olduğu 128 ülke arasında 100. sırada yer alıyor. Setia Law'dan Ting, mevcut davanın Singapur yetkililerinin etkinliğini ve şüpheli raporlama işlem sistemini gösterdiğini söyledi.

Ting, "Hem yakalanan kişiler hem de ele geçirilen varlıklar açısından bu ölçekte bir baskını kayda değer bir başarı ile gerçekleştirmek, buradaki kolluk kuvvetlerinin yetkinliğini ve gelişmişliğini gösteriyor" dedi.

patronlardunyasi.com

 

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası