Patronlar Dünyası
Geri

Ankara emlak fiyatları deprem sonrası hızlı artışa geçti

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası(ATEM) Başkanı Hakan Akçam "Ankara'da emlak fiyatlarında 2 haftadır çok ciddi bir artış var" diye konuştu. Akçam fiyatların yüzde 65 oranında arttığına dikkat çekti.
ABONE OL
Abone Ol
Ankara emlak fiyatları deprem sonrası hızlı artışa geçti
Haberler / Ekonomi
14 Mart 2023 Salı 11:02
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

11 ili etkileyen deprem felaketi sonrası deprem bölgesinden diğer şehirlere göç devam ederken çevre illerden olan Ankara hem aldığı fazla göç hem de hızla artan emlak fiyatlarıyla dikkat çekmeye başladı.

Deprem sonrası şehirde emlak fiyatlarının hızla artması vatandaşların mağduriyetlerinin önüne geçmeye engel olmaya başladı. Deprem de maddi manevi kayıplar yaşayan depremzedeler barınma ihtiyaçlarını karşılama konusunda yeni bir sıkıntıyla karşı karşıya bırakıldılar.

Konuya dair Bloomberg HT'ye değerlendirmelerde bulunan Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam “Ankara’da 11 ilden gelen 350 bine yakın depremzede vatandaşımızı misafir ediyoruz. Bu rakam her geçen gün artıyor. Zaten kiralık sıkıntımız vardı, bu kadar nüfus da Ankara’ya gelince ciddi anlamda kiralık tarafında sorunlar yaşıyoruz. Çok astronomik rakamlarla karşı karşıya gelebiliyoruz" ifadelerini kullandı.

Satılık tarafın kiralığa göre biraz daha yavaş gittiğini söyleyen Akçam “Rakamlarda 2 haftadır çok ciddi bir artış var. Fiyatlar yüzde 65 oranında yukarıya çıktı" diye konuştu.

 

REKABET KURUMU HAREKETE GEÇTİ

Fiyat artışının belirlenenin üzerine çıkıp ihlal edilmesiyle Rekabet Kurumu yakın takibe başladı.

AA'nın haberine göre, Rekabet Kurumu, 6 Şubat tarihli depremler sonrası emlak piyasasında yaşanan fiyat dalgalanmalarını yakın takibe aldı.

Kurum, olası bir kartelleşmeye karşı gereken denetim ve yaptırım mekanizmalarının işletilmesi için harekete geçti.

Bu kapsamda Kurum tarafından, Ankara'da faaliyet gösteren emlakçıların, gayrimenkul danışmanlarının ve komisyoncuların, gayrimenkul satış ve kiralama ücretlerinde birlikte fiyat belirleyerek rekabeti ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla ön araştırma başlatıldı. Sektörde faaliyet gösteren çok sayıda teşebbüste kurum uzmanları tarafından yerinde inceleme gerçekleştiriliyor.

Elde edilen bulgular doğrultusunda incelemelerin kapsamının genişletilerek diğer illerin de kapsama dahil edilebileceği belirtiliyor.

 

patronlardunyasi.com

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM BORSA DÜNYA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2024 Patronlar Dünyası