Patronlar Dünyası
Geri

ABD'li petrol ve gaz şirketi Halliburton, Rusya'ya yaptırımlar kapsamında ofisini kapatmasına rağmen Rusya'ya 7 milyon dolar değerinde ürün sattı

Geçtiğimiz şubat ayında Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesiyle birlikte birçok ABD'li şirket Rusya'daki varlıklarını sonlandırarak ticareti sonlandırdı. Rus gümrük kayıtlarına göre ise petrol ve gaz şirketi ABD'li Halliburton, yaptırımlara rağmen Rusya'ya 7 milyon dolarlık ürün ihraç etti.
ABONE OL
Abone Ol
ABD'li petrol ve gaz şirketi Halliburton, Rusya'ya yaptırımlar kapsamında ofisini kapatmasına rağmen Rusya'ya 7 milyon dolar değerinde ürün sattı
Haberler / Dünya
17 Eylül 2023 Pazar 22:07
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Geçtiğimiz Eylül ayında, dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz arama ürün ve hizmet sağlayıcılarından biri olan Halliburton, Ukrayna'nın işgalinden sonra tüm ABD şirketlerine ticaretlerini durdurmaları yönünde baskı yapılması üzerine Rusya'daki ofisini yerel yönetime satarak Rusya pazarından çekilmişti. 

Guardian'ın haberine göre  Rus gümrük kayıtları, 8 Eylül'deki bu satışa rağmen Halliburton bağlı kuruluşlarının satışı takip eden altı hafta içinde Rusya'ya 5 milyon 729 bin 600 dolar değerinde ekipman ihraç etti. Ekipman büyük ölçüde ABD ve Singapur'dan sevk edildi, ancak kayıtlar cihazın İngiltere, Belçika ve Fransa da dahil olmak üzere çeşitli ülkelerden geldiğini gösteriyor.

Bağlı ortaklıklardan yapılan ihracatın büyük kısmı 6 Ekim'de sona erdi ancak kayıtlarda Halliburton MFG olarak kaydedilen bir Halliburton şirketinden Rusya'ya yapılan son sevkiyat, 24 Ekim 2022'de Malezya'dan Sakhalin Energy adlı bir firmaya 2.939,40 $ fiyatla satılan bir sızdırmazlık malzemesiydi. Halliburton ekipmanlarının Rusya'ya ithalatı Aralık 2022'de ABD'li çokuluslu şirketle ilgisi olmayan iki şirketten yeniden başladı.

RUSYA'YA TOPLAM İHRAC 7 MİLYON DOLARI BULDU

İddialara göre ürünler Türkiye'den ithal edildi. Böylece şirketin Rusya'daki faaliyetlerini sonlandırmasından bu yana Halliburton ekipmanlarının Rusya'ya ihracatının toplam değeri en az 7 milyon 163 bin 317 dolara ulaştı.

Gümrük kayıtlarına göre, pompalardan kuyu açma anahtarlarına ve çimento katkı maddelerine kadar çeşitli Halliburton ekipmanlarının Rusya'ya ihracatı bu yılın en azından Haziran ayı sonuna kadar devam etti. Bulgular, çok uluslu şirketlerin ticari ilişkilerini çözmede ve ürünlerinin üçüncü taraflar aracılığıyla dağıtımını kontrol etmede yaşadıkları zorlukları gösteriyor.

Dünyanın en büyük ABD petrol ve gaz sahası hizmet şirketlerinden bazıları halihazırda davranışlarıyla ilgili sorularla karşı karşıya. Kremlin, ordusunu finanse eden gelir açısından büyük ölçüde petrol ve gaz sektörüne bağımlı.

patronlardunyasi.com

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası