Patronlar Dünyası
Geri

Yeni Ticaret Bakanı'ndan rezerv açıklaması

Mehmet Muş'tan görevi devralan Ticaret Bakanı Bolat törende yaptığı açıklamada, cari açığı iyileştirmek ve döviz rezervlerini artırmak istediklerini, fiyat istikrarını sağlamayı öncelediklerini ifade etti.
ABONE OL
Abone Ol
Yeni Ticaret Bakanı'ndan rezerv açıklaması
Haberler / Ekonomi
4 Haziran 2023 Pazar 17:28
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Yeni kabinede Ticaret Bakanı olan Ömer Bolat, Bakanlıkta düzenlenen devir teslim töreni ile Ticaret Bakanlığı görevini Mehmet Muş’tan devraldı. Bolat, törende yaptığı açıklamada, “Mal ve hizmetler ihracatımızı sürekli büyüterek cari açığımızı iyileştirmek ve döviz rezervlerini artırmak istiyoruz” dedi.

Bolat’ın Ticaret Bakanı olmasından ötürü sevinçli olduğunu belirten Muş, “İçim çok rahat. Bu bir bayrak yarışıdır. Biz, belli bir seviyeye getirdik. İnşallah Sayın Bakanımız da daha iyi bir seviyeye getirecektir. Devlet, hep üzerine koya koya gider. Burada da böyle olacaktır. Bundan en küçük şüphe duymuyorum. Daha iyi hizmetler mutlaka olacaktır” dedi.

‘BÜTÜN KURULUŞLARIMIZDA BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ’

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ise önceki dönemde bakanlık görevini yürüten Mehmet Muş ve bakanlık çalışanlarına teşekkür etti.

Bolat, Ticaret Bakanlığı’nın tüm yöneticileri ve çalışanlarının fikirleri ve katkılarından istifade edeceğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

Bakanlığımızın ve ekonomimizin paydaşları olan kıymetli iş dünyamızın temsilcileri; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, esnaf odalarımız, gönüllü kuruluşlarımız, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği, Türkiye Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği ve diğer bütün kuruluşlarımızla birlikte çalışacağız.”

CARİ AÇIK VE REZERVLER

41 yıllık iş hayatında ekonominin birçok kuruluşunda ve reel sektörde görev yaptığını kaydeden Bolat, “İş dünyamızı, sanayi ve ticaret kuruluşlarımızı, organize sanayi bölgelerini iyi tanıyorum. Var olan sorunları hep birlikte çözeceğiz. Kıymetli milletvekillerimizle de birlikte çalışacağız. 28’inci dönemde TBMM’de görev alan tüm milletvekillerimizi de tebrik ediyorum. Onların da destek, katkı ve yol göstermeleri ile birlikte yol alacağız” dedi.

Cari açığı azaltmak ve döviz rezervlerini arttırmak istediklerini ifade eden Bolat, ‘Türkiye Yüzyılı’nda güçlü bir ekonomi ile halkımızın refahı ve mutluluğu için çok çalışacağız. Temel hedefimiz, üretimi ve ticareti artırmak. Ticaret artarsa, refah artar. Mal ve hizmetler ihracatımızı sürekli büyüterek cari açığımızı iyileştirmek ve döviz rezervlerini artırmak istiyoruz. Bu noktada, hizmetler ihracatımızın da mal ihracatı kadar çok önemli olduğunun altını çizmek istiyorum” dedi.

FAHİŞ FİYATLAR

Bolat, gerçekleştirecekleri çalışmalara ilişkin, “Dünyayı, 2- 2,5 yıldır kadar kasıp kavuran Covid-19 salgınından dolayı ticaret piyasasında oluşan olumsuz etkileri ve aşırı fiyat artışlarını tamamen kaldırmaya odaklanacağız. Halkımızın satın alma gücünün korunması konusunda, enflasyon oranında son 6-7 aydır yaşanan geriye gidişi hep birlikte hükümet olarak daha da hızlandırıp, fiyat istikrarını sağlamak önceliğimizdir” diye konuştu.

patronlardunyasi.com

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası