Patronlar Dünyası
Geri

Yarım asrı geride bırakan Baymak'ın hedefi dünyanın en iyi 10 markasından biri olmak

Bu yıl 50'inci yaşını kutlayan Baymak, hem yurtiçinde hem de yurtdışında hızlı büyümesini sürdürüyor
Yarım asrı geride bırakan Baymak'ın hedefi dünyanın en iyi 10 markasından biri olmak
Haberler / Ekonomi
10 Haziran 2019 Pazartesi 16:47
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Yarım asırlık bir şirket olan Baymak’ın CEO’su Ender Çolak, "Hedefimiz Baymak'ı iklimlendirme pazarında dünyanın ilk 10 markasından biri haline getirmek. Sektörde 2018 yılında sektörde yaşanan yüzde 5 oranındaki küçülmeye rağmen Baymak olarak kombide adetsel bazda yüzde 9 büyüyerek pazar payımızı yüzde 11'den yüzde 13'e çıkarttık" diye konuştu.

Yeni dönem için ihracata odaklandıklarını belirten Ender Çolak, “Zorlu bir dönemden geçiyor olabiliriz ama çalışmaktan ve üretmekten asla vazgeçmemeliyiz. Biz de rotamızı ihracata çevirdik. İhracat ciromuzu 2019 yılında euro bazında yüzde 15 artırmayı hedefliyoruz" dedi. 

BAYMAK’ın faaliyet alanıyla ilgili olarak bir hatırlatmada da bulunan Ender Çolak, şu bilgileri aktardı: “BAYMAK, Avrupa teknolojisini Türkiye pazarına taşıyarak, ısıtma, soğutma, su ısıtıcıları, su teknolojisi ve yenilenebilir enerji kategorilerinde tasarruf, yüksek verim ve son teknoloji temelli yatırımlarla üretim, ihracat ve ithalat yapıyor.” 

YÖNETİMDEKİ KADIN ORANI ORTALAMANIN İKİ KATI 

Şirket yönetimindeki kadın oranının da bu anlamda önemli olduğunu belirten Ender Çolak, "Başarımızın ve yenilikçi bakış açımızın sırlarından biri de şirket yönetimimizde kadın oranımızın çok yüksek olması. En son yayınlanan TÜİK hane halkı işgücü araştırması verilerine bakıldığında Baymak, yönetimindeki kadın oranı, Türkiye ortalamasının 2 katından fazla. Türkiye genelinde kadınların yönetimde yer alma oranları yüzde 17,3 iken bu oran Baymak'ta yüzde 40,9” ifadelerini kullandı.

SADECE EVLERİ ISITMIYORUZ

Yeni dünyada tüketici alışkanlıklarının artık fiyat odaklı olmaktan çıktığını da anlatan Ender Çolak, şöyle devam etti: “Günümüz tüketicisi artık, farkındalığı yüksek, toplumsal fayda odaklı markaları tercih ediyor. Biz, hem müşterimiz hem de çalışanımız için "İşimiz sizi anlamak" diyoruz. Her geçen gün yenilenen dijital iş yapış şekillerini kendi iş yapış şekillerimize entegre ediyoruz. İnsanların sadece evlerini değil, yüreklerini de ısıttığımıza inanıyoruz." 

CİHAZLAR UZAKTAN KONTROL EDİLEBİLİYOR

Ender Çolak, teknolojideki değişimin sektördeki ürünlere ve tüketici taleplerine etkisini de şöyle özetledi: “Connected ürünler iklimlendirme sektöründe de daha fazla önem kazanmaya başladı. Baymak cihazları artık istediğiniz yerden kontrol edilebiliyor. Bu alanda kısa vadede hayatımıza girecek yeni teknolojiler var. Binalardaki enerji kaynak yönetiminin en işi şekilde kullanılması için hem kendi başına hem de cihazların birbirleri ile konuşacağı bağlı sistemlerle kontrol edilmesi sağlanacak. Bunun oluşturacağı maliyet avantajı ise hem tüketici hem de yatırımcı açısından son derece önemli olacak.”

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINA İHRACAT  

 

Baymak’ın ihracat yaptığı ülkelerle ilgili de bilgiler veren Ender Çolak, şu ifadeleri kullandı: “2019'un ilk aylarında ihracatımız özellikle Bağımsız Devletler Topluluğu. Ukrayna ve Irak'ta belirgin bir artış gösterdi. Almanya'nın boyler ihtiyacı ve Fransa'nın kazan tedariki Baymak tarafından sağlanıyor. Rusya başta olmak üzere Doğu bloğu ülkelerindeki kombi üretimlerinin bir kısmını Tepeören fabrikamızda üretmeye başladık. Ayrıca ABD'nin boyler üretimi de Baymak tarafından karşılanıyor. Hedefimiz kendi sektörümüz içerisinde Baymak'ı dünya pazarında yer alan ilk 10 markadan biri haline getirmek. Mayıs ayında Turquality Marka Destek Programı'na dahil olduk. Bu destekle birlikte yurtdışı pazarlarda marka bilinirliğimizi ve pazar payımızı daha da artırmayı hedefliyoruz." 

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL YAŞAM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Patronlar Dünyası