Patronlar Dünyası
Geri

Uganda'da fabrika kurdu! Türk çeliğinin duayen isimine ABD'li ortak!

Türk demir-çelik sektörünün amiral gemisi Erdemir’de uzun yıllar genel müdürlük dahil birçok görevde bulunan ünlü isim, sektörde neredeyse yarım asırlık bir tecrübeye sahip.
Uganda'da fabrika kurdu! Türk çeliğinin duayen isimine ABD'li ortak!
Haberler / Ekonomi
15 Eylül 2021 Çarşamba 08:03
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Türkiye’de demir-çelik sektörü denilince akla ilk gelen yöneticilerden biri Kerim Dervişoğlu. Türk demir-çelik sektörünün amiral gemisi Erdemir’de uzun yıllar genel müdürlük dahil birçok görevde bulunan Dervişoğlu, sektörde neredeyse yarım asırlık bir tecrübeye sahip.

Dünya'dan Kerim Ülker'in yazısına göre 25 yıl Erdemir’de çalışan, 2006 yılında da Kibar Holding Yatırımlar Grup Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Dervişoğlu’nun özel sektördeki ilk göz ağrısı ise aile şirketi olan 3-S Mühendislik Müşavirlik Sanayi ve Ticaret A.Ş.  

 3-S Mühendisliği 1993 yılında kuran Dervişoğlu, bu firmayla da demir çelik sanayinde üretimde kullanılan dilme bıçakları, merdaneler, fırçalar, hava nozulları gibi yardımcı ekipman üreten Avrupa firmalarının temsilciliğini yürüttü. 2003 yılında endüstriyel yağ alanında faaliyet gösteren Quaker Houghton adlı ABD’li bir firmanın Türkiye temsilciliğini yapan 3-S Mühendislik, 2006 endüstriyel yağ alanına yöneldi.

Düzce ve Uganda'da fabrika kurdu

Dervişoğlu’nun yönettiği 3-S, 2009’da Düzce’deki Organze Sanayi Bölgesi’nde kurduğu tesisle üretme başladı. Üretimini Afrika ile çeşitlendiren şirket, bu ülkede de maden yağ üretiminde faaliyetlerini artırdı. İsmi demir-çelik sektörü ile birlikte anılan Dervişoğlu, işte bu şirketinin bazı varlıklarını distribütörlüğünü yürüttüğü ABD’li firmaya satma kararı aldı. ABD’li Quaker Houghton bu satın almayı Türkiye birimi olan Houghton Kimya Sanayi adlı firma üzerinden yaptı.

1918'de kuruldu, 21 ülkede faaliyet gösteriyor

Çelik, alüminyum, metal işleme, otomotiv, madencilik, havacılık, boru ve boru, kutu yapımı ve diğer endüstriyel işlemlerde kullanılmak üzere proses sıvıları üreten ve bu alanda dünyanın en büyük firması olan Quaker Houghton’un tarihi 1918 yılına kadar varıyor.  Kerim Dervişoğlu kitap yazıyor

Dünya çapında 21 ülkede ve 35 lokasyonda çalışan şirketin hisseleri ABD borsalarında işlem görüyor. 2 binden fazla çalışanı olan şirketin gelirlerinin yüzde 50’si ABD dışından. Bu ülkeler arasında üretim yaptığı coğrafyada Çin, Hindistan, Japonya, Tayland, Brezilya, Arjantin, Hollanda, İngiltere, Rusya, İsveç, İtalya öne çıkıyor.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Patronlar Dünyası