Patronlar Dünyası
Geri

Tekstilde su alarmı: Kuraklık ithalatı arttırabilir

Kuraklık pamuk üretimini, pamuk üretimindeki düşüş ise tekstil üreticisini etkiliyor. Kuraklığa afet bölgesindeki ekim alanlarında daralma beklentisi eklendiğinde tekstil sektörü için ithalat artışı kaçınılmaz görünüyor.
ABONE OL
Abone Ol
Tekstilde su alarmı: Kuraklık ithalatı arttırabilir
Haberler / Tekstil
19 Mart 2023 Pazar 12:11
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Kuraklığın etkileriyle mücadele eden pamuk üreticileri, depremin ardından daralan ekim alanları nedeniyle de üretimde sıkıntı yaşıyor. Pamuktaki sıkıntı sadece tarımsal üretimi değil; tekstil sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Hürriyet’ten Gamze Şener’in haberine göre sektör temsilcileri hem kuraklığın hem de depremin pamukta ithalatı artıracağından endişeli.

Ulusal Pamuk Konseyi (UPK) Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık, deprem nedeniyle Hatay’da çırçır fabrikalarının yüzde 80’inin kullanılamaz halde olduğunu; pamuk ekim alanlarının da yüzde 50’sinin ekilemeyecek duruma geldiğini belirtti. “Belli bölgelerde piyasa koşulları nedeniyle zaten üretimde yüzde 20’lere varan azalma görülüyordu, özellikle depremden sonra pamuk ekim sahaları daralacak. Bunu en çok Hatay’da göreceğiz” diyen Balçık, şöyle devam etti: “Yüzde 40-50 arasında daralma olabilir. Türkiye’de üretimin yüzde 10’unu Hatay karşılıyor. Geçen yıl 560 bin hektarda pamuk ürettik, bu yıl üretim 460 bin hektara düşebilir.”

KUYU AÇMAYA DENETİMLİ İZİN

Kuraklık etkisinin dışında depremde zarar gören kuyular nedeniyle de bölgede sulama yapmanın git gide zorlaşabileceği kaydediliyor. Türkiye’de Ege, Çukurova ve Güneydoğu’nun pamuk üretiminde öne çıkan bölgeler olduğunu söyleyen Balçık, “Pamuk üretiminde Çukurova ve Güneydoğu’da bir kuraklık söz konusu. Buralarda sulama imkanları şu anda pamuğu yetiştirmek için yeterli seviyede. Problem olan kısım, artezyenle sulama yapan pamuk üreticilerinin deprem bölgesinde zarar gören kuyuları var. Sulamada orada sıkıntı görülebilir” değerlendirmesini yaptı.

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız, deprem bölgesinde kuyulardaki çekilmenin normal olduğunu ifade etti ve bir süre sonra su kalitesi ve su seviyesinin yükselebileceğini ya da azalabileceğini söyledi. Bu şartlarda su kalitesi konusunda uyarıda bulunan Yıldız, “Tarımsal sulamada bazı kuyularda geçici olarak görülen sorunlar kuyu sayısı artırılarak çözülebilir ama kuyulardan çekilen su kalitesinin denetlenmesi gerekir. Yaşanabilecek sorunların önüne geçmek için kontrollü şekilde kuyu açılabilir, izinler kolaylaştırılabilir” dedi.

DEPREM KURAKLIK ETKİSİNİ KATLADI

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, Pamuk ekiminin ciddi bir soruna neden olduğunu belirtti. Öksüz “Tekstil sektöründe en büyük ithalat kalemi pamuk. 3 milyar dolarlık ithalat var. Ne kadar çok üretirsek o kadar ülke ekonomisine faydalı olur. Pamukta su kullanımına dikkat edip, vahşi sulama yapmamak gerekiyor. Depremden sonra bazı kuyularda su seviyesi düştü. Yani kuraklık ciddi bir sorun. Önümüzde yağış için bir tek mart ayı kaldı. Bu sene kuraklık önemli bir sorun olacak. Tekstil sektöründe de bu nedenle ithalat artacaktır. Maalesef ithalatçı olduk. Depremden dolayı da bu biraz daha devam edebilir” yorumunu yaptı.

patronlardunyasi.com

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası