Patronlar Dünyası
Geri

Tekstil sektörünün duayen ismi kaçtı, 104 işçi mağdur oldu!

İstanbul Güngören Sanayi sitesindeki Neo-Trend Tekstil şirketinin 104 çalışanı, 1 Temmuz işten çıkarma yasağının bitmesiyle işten çıkarıldı
Tekstil sektörünün duayen ismi kaçtı, 104 işçi mağdur oldu!
Haberler / Tekstil
15 Temmuz 2021 Perşembe 21:24
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

104 işçinin yaklaşık 1.5 milyon TL’lik kıdem ve ihbar tazminatlarının verilmediğini belirten işçiler, şirket sahibi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıklarını belirtti.

Sözcü'den Fahrettin Öztürk'ün haberine göre  Güngören Sanayi sitesindeki Neo-Trend Tekstil şirketinin 104 çalışanı, 1 Temmuz işten çıkarma yasağının bitmesiyle işten çıkarıldı.

İşçilerin aktardığına göre, tekstil sektörünün duayen ismi Kazım Akbulut, pandemi sürecinde, ‘İşçilerimizin sağlığı her şeyden daha önemli' diyerek 17 Nisan'da işçileri, kısa çalışma ödeneğinden faydalandırmak üzere 2 ay izne çıkardı. Kısa çalışma ödeneği süresi bittikten sonra SGK'dan gönderilen kısa mesajla işçiler işten çıkartıldıklarını öğrendi.

“ŞİRKETİN İÇİ BOŞALTILDI”

Kısa çalışma süresi bitmesiyle işten çıkarıldıklarını aktaran tekstil işçisi Mehmet Bilal Doğan, bu süreçte, ‘şirket binası taşınıyor' diye şirketin içinin boşaltıldığını duyduklarını, şirkete gittiklerinde ise müdürlerinin toplantı düzenleyerek, ‘Şirketin içi boşaltıldı. Her şey satıldı. Ancak satılan ürünlerden bir fon oluşturulacak ve Kazım Akbulut hakkınızı ödeyecek' dediklerini söyledi.

Şirket sahibi Kazım Akbulut'un, 104 işçinin 1.5 milyon TL'lik kıdem ve ihbar tazminatlarına el konulduğunu söyleyen işçiler, Akbulut hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıklarını belirtti.

‘EVLATLARIMSINIZ’ DEDİ, İŞTEN ÇIKARDI

Doğan, eski patronları Akbulut'un kendilerine, ‘Bana patron demeyin. Baba deyin. Siz benim işçilerim değil, evlatlarımsınız' dediğini ifade ederek, kısa çalışma ödeneği kesildiğinde ise Akbulut'un müdürlere, işçilerin çıkışlarının yapılması talimatını verdiğini söyledi. Doğan, çalışanların işten çıkarılmalarına karşı çıkan muhasebe müdürünün işten atıldığını anlatarak, işten çıkarıldıklarını SSK'dan kendilerine gelen kısa mesajla öğrendiklerini belirtti.

“ŞU AN KAZ DAĞLARI’NDA TATİL YAPIYOR”

Bilal Doğan, “Kendisiyle iletişime geçmek istedik. Kendisiyle konuşan arkadaşlara, ‘Benim emekli maaşım var. Param kalmadı' dedi. Ama öğrendik ki tüm malını 3., 4. şahıslara aktarmış. Müdürlerden öğrendiğimize göre parası, malı mülkü çok ama. Kendisi şu anda Kaz Dağlarında tatil yapıyor. Bahçeşehir'de evine gittik. 45 dakikalık oturma eylemi yaptık. Dersin ki, ‘Param yok, iflas ettim', helalleşiriz. Ama bizi maske gibi kullanıp atamazsın. Biz tekstil işçilerini sömüremezsin” dedi.

“BİZİ SÖMÜRDÜ”

Doğan, patronları Kazım Akbulut'un, şirket yemekhanesinde işçileri etrafına toplayarak kendilerine, ‘Direnin. Emeğinize sahip çıkın' dediğini de belirterek, “Geldiğimiz noktaya bak. Bizi kendisi sömürdü. Bazı arkadaşlarımız aileleri kanser oldu para yetiştiremiyor. Bazı arkadaşlarımızın ciddi sağlık sorunları oldu üzüntüden” ifadelerini kullandı.

“EVİMİZİN AŞINI, ÇOCUĞUMUZUN RIZKINI HIRSIZLARA BIRAKMAYACAĞIZ”

İşçilerin yaptığı ortak yazılı basın açıklamasında ise, “Vaktiyle, ‘gerekirse iki villa satarım yine haklarınızı öderim' diyen, şimdi ise son sözü, ‘Benim param yok. Bir emekli maaşım var, benden para istemeyin. Beni arayıp rahatsız etmeyin' olan Kazım Akbulut'a sesleniyoruz. Malını, mülkünü, Kaz Dağları’nda yaptığın tatilleri biliyoruz. Seni, Kaz Dağları’nda da olsan bulacağız. Gerekirse o iki villayı sattıracağız. Hak verilmez alınır. Gecemizi gündüzümüze katarak kazandıklarımızı, emeğimizin karşılığını patronlardan almak için direnişe geçtiğimizi ilan ediyoruz. Evimizin aşını, çocuğumuzun rızkını hırsızlara bırakmayacağız” ifadeleri kullanıldı.

KAZIM AKBULUT KİMDİR?

1983 yılından beri hazır giyimin her noktasında çalıştım. Üretim müdürlüğü, işletme müdürlüğü ve genel müdürlük görevlerinde bulundum.

1988 yılının sonlarına doğru kendi firmamız olan Akbulut Tekstil’i kurduk.

Bu dönemde Avrupa ağırlıklı ihracat çalışarak, Türkiye’nin ilk 500 firmasının içine girdik.

Uzun bir süredir her kademede görev alacak şekilde tekstilin içinde bulundum.

Şimdi de Anta ve Freddy ile önemli bir ivme kazandık ve yolumuza devam ediyoruz.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Patronlar Dünyası