Patronlar Dünyası
Geri

TRT’nin Teşkilat dizisi davalık oldu

TRT’de yayımlanan ve daha önce “subliminal mesaj” iddialarıyla gündeme gelen “Teşkilat” isimli dizi davalık oldu.
ABONE OL
Abone Ol
TRT’nin Teşkilat dizisi davalık oldu
Haberler / Aktüel
30 Mayıs 2023 Salı 14:37
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

T24'ten Asuman Aranca'nın haberine göre, yapımcı ve senarist Kazım Karabekir Kurtoğlu, Teşkilat dizisinin senaryosu ile marka hakkının kendisine ait olduğunu, TİMS B adlı yapım şirketinin senaryoyu izinsiz biçimde kullanarak yeniden çektiğini ve yeni çekilen dizinin TRT’de aynı isimle yayınlandığını belirterek dava açtı.

Daha önce yazdığı senaryo doğrultusunda kendi çektiği dizinin youtube kanalında yayınlandığına dikkati çeken Kurtoğlu, marka hakkına tecavüzün sonlandırılmasını istedi, maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu. Dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda, dizinin yayımlanmasının “haksız rekabet oluşturabileceği ve Kurtoğlu’nun marka tescilinden doğan haklarının ihlali niteliğinde” olduğu kaydedildi. Mahkeme’nin, Kurtoğlu’nun zararının hesaplanmasına ilişkin bilirkişi raporunun gelmesinin ardından kararını vermesi bekleniyor.

İZLENME REKORU

TRT’de yayımlanan ve 4. sezonuyla devam etmesi beklenen Teşkilat dizisi davalık oldu. Yusuf Kurtoğlu müstear adıyla bilinen yapımcı ve senarist Kazım Karabekir Kurtoğlu, diziyi yayımlayan TRT ile dizi yapımcısı olarak görünen TİMS B Stüdyo şirketi aleyhine “haksız rekabet ve marka haklarının ihlali” iddiasıyla dava açtı. Ankara 4. Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinde görülen davanın dilekçesinde, Kurtoğlu’nun senaristliğini, yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği dizinin ilk fragmanının Şubat 2020’de kendisine ait And Film isimli YouTube kanalında yayınlandığı, dizinin ilk bölümünün sadece kendi platformunda bir günde 100 bin, toplamda da 500 binden fazla izlendiği, 2. bölümünün ise 17 binden fazla seyredildiği belirtildi. Dava dilekçesinde, Kurtoğlu’nun Mart 2021’de Türk Patent ve Marka Kurumu'na (''TPMK'') başvurarak “Teşkilat” markasını kendi adına tescil ettirdiği kaydedilerek, Youtube’daki izlenme ile dizi sektöründe izlenme rekoru kırdığı ve bu süreçte dizinin tanınırlığı her gün artarak reklam ve iş ortaklığı teklifleri geldiği anlatıldı.

"YAYINLAMAYA DEVAM ETTİLER"

Daha sonra TİMS B Stüdyo’nun Teşkilat ismini kullanarak aynı konulu bir dizinin yapımına başladığı ve çekilen dizinin ilk bölümünün Mart 2021’de TRT’de yayımlandığı ifade edilen dilekçede, “Teşkilat isminin dizi sektöründe ilk kez Kurtoğlu tarafından kullanıldığı, Kurtoğlu’nun Teşkilat dizisi üzerinde tüm mali kullanım, fikri mülkiyet ve marka hakkına sahip olduğu, davalıların eser adını ve markasını hiçbir bedel ödemeksizin ve izin almaksızın kendi yayınladığı eserin adı olarak kullandığı ve iltibasa yer vererek haksız kazanç elde ettiği, marka haklarına, fikri mülkiyet haklarına ve mali haklarına tecavüz ederek Kurtoğlu’nu maddi ve manevi zarara uğrattığı” ileri sürüldü. Dava dilekçesinde bu durumun serbest rekabet ilkelerine aykırı, haksız, zarar verici ve hukuken yasaklanmış bir durum olduğu belirtilerek, Kurtoğlu’nun marka hakkına tecavüzün sonlandırılması için ihtarname çektiği buna karşın dizinin aynı isimle yayınlanmaya devam ettiği vurgulandı.

"KAYBI MİLYONLARI BULDU"

Dizinin ulusal kanalda yayınlanması nedeniyle ihlal boyutunun her geçen gün arttığı kaydedilen dilekçede, davalıların bugüne kadar reyting, Youtube, reklam, sponsorluk geliri, yayın ücreti, yurt dışı satış ve online ağlara satış geliri elde ettikleri ve elde etmeye de devam ettikleri ifade edildi. Dilekçede, “Davalıların faaliyetleri sebebiyle Kurtoğlu’nun Youtube’daki  izlenme sayısı ve reklam gelirlerinde düşüş olduğu ve kar kaybı yaşandığı; dizinin ilk bölümünün 500 binden fazla izlenmiş olmasına rağmen ikinci bölümün yalnızca 195 bin kez kez izlendiği ve kaybının milyonları bulduğu” ifade edildi.

TRT HAKSIZ KAZANÇLA SUÇLADI

 Davaya cevap veren TRT ve TİMS B Stüdyo ise davanın reddini talep etti. TRT’nin cevap dilekçesinde marka hakkı ihlalinin söz konusu olmadığı öne sürülürken, TİMS B Stüdyo ile yapılan sözleşmeye göre yapımdan kaynaklanan hukuki, cezai ve mali sorumluluğun tamamının TİMS B Stüdya’ya ait olduğu belirtildi. Dilekçede ayrıca Kurtoğlu dizinin yayın gelirine haksız biçimde ortak olmaya çalışmakla itham edildi.

İHLAL EDİLDİ

Dava kapsamında mahkeme, haksız rekabet ve marka hakkının ihlali iddiasının araştırılması amacıyla dosyayı bilirkişiye verdi. İncelemesini yapan bilirkişiler de hazırladıkları raporda TİMS B Stüdyo yapımcılığındaki dizinin yayımlanmasının haksız rekabet oluşturabileceği ve Kurtoğlu’nun marka tescilinden doğan haklarının ihlali niteliğinde olduğuna yönelik görüş bildirdi.
 

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası