Patronlar Dünyası
Geri

TCMB: Enflasyonu temel mal ve hizmet grubu artırdı

TCMB’nin yayınladığı raporda, temmuz ayında yıllık yüzde 79.6 ile 24 yılın zirvesine çıkan enflasyondaki artışa en belirgin katkının temel mal ve hizmet gruplarından geldiği belirtildi.
ABONE OL
Abone Ol
TCMB: Enflasyonu temel mal ve hizmet grubu artırdı
Haberler / Finans
4 Ağustos 2022 Perşembe 11:31
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı 24 yılın zirvesindeki enflasyon için değerlendirmelerini yayımladı. TCMB, raporda enflasyona en belirgin katkının temel mal ve hizmet gruplarından geldiğini, enerji kalemlerinin etkisiyle üretici enflasyonundaki yükselişin devam ettiğini belirtti.

Tüketici fiyatlarının temmuz ayında yüzde 2.37 oranında arttığı, yıllık enflasyonun yüzde 79.60 olduğu hatırlatılan raporda, bu dönemde tüketici yıllık enflasyonunun enerji grubunda gerilerken diğer gruplarda yükseldiği belirtildi. Temel mal grubunda yıllık enflasyonun tüm alt gruplarda yükseldiği, bu dönemde, yıllık enflasyon hizmet grubunda lokanta-otelde gerilerken, ulaştırma ve kirada daha belirgin olmak üzere diğer alt gruplarda arttığı vurgulandı.

Alkollü içecek ve tütünde firma fiyatları etkili oldu

Alkollü içecekler ve tütün ürünleri fiyatlarındaki artışta tütün ürünlerindeki vergi ayarlamasının sınırlı etkisinin yanı sıra üretici firmaların fiyatlama davranışlarının etkili olduğu belirtildi.

Gıda grubunda yıllık enflasyonun işlenmemiş gıdada sınırlı bir düşüş kaydettiği, işlenmiş gıdada ise yükselmeye devam ettiği ifade edildi.

Enerji enflasyonunun, uluslararası enerji fiyatlarındaki görünüme paralel olarak gerileyen akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarıyla düştüğü belirtilerek, "Uluslararası emtia fiyatlarının etkileriyle rafine petrol ve ana metal fiyatlarında gerileme gözlense de özellikle diğer enerji kalemlerinin etkisiyle üretici enflasyonundaki yükseliş sürmüştür. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin mevsimsellikten arındırılmış aylık değişimi bir önceki aya göre artışa işaret ederken, göstergelerin yıllık enflasyonlarındaki yükseliş devam etmiştir" ifadeleri yer aldı.

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Patronlar Dünyası