Patronlar Dünyası
Geri

Schengen engeliyle karşılaşan patronlar, vize almanın yolunu Karayipler'de buldu

Türk iş dünyası Avrupa’nın Schengen yaptırımlarına karşı yeni pasaport arayışını hızlandırdı. Birçok ülkeye vizesiz giriş sağlayan Karayip ülkelerine yatırım yaparak, vatandaşlık almaya çalışan iş insanları, bu yolla vize engelini de aşmış oluyor...
ABONE OL
Abone Ol
Schengen engeliyle karşılaşan patronlar, vize almanın yolunu Karayipler'de buldu
Haberler / Patronlar
4 Haziran 2023 Pazar 08:57
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Avrupa Birliği (AB), 2023 yılı itibarıyla Türkiye'ye en ağır Schengen yaptırımlarını uygulamaya başladı. İngiltere, ABD ve Kanada hatta Çin'de de benzer sıkıntılar yaşanıyor. Sanatçısından işadamına kadar uzanan tablo ekonomik ve sosyolojik olarak birçok soruna neden olmaya başladı. Hal böyle olunca birçok iş adamı çareyi alternatif pasaport arayışında buldu. Sabah gazetesinden Metin Can’ın haberine göre 100 bin dolardan başlayan Karayipler vatandaşlık programları ile Avrupa, ABD Çin ve hatta İsrail'e vizesiz girmek mümkün. Bu programlara Türkiye'den yoğun ilgi başladı.

Henley&Partners, Türkiye Direktörü Burak Demirel, yaşanan vize krizinin vatandaşlık programlarının önemini bir kez daha gündeme getirdiğini belirterek, "Malta vatandaşlığı ile Amerika da dahil olmak üzere 185 ülkeye vizesiz girebiliyorsunuz. Avusturya vatandaşlığı programı ile birçok ülkeye, St. Kitts ve Nevis, Grenada, Antigua ve Barbuda, St. Lucia ve Dominica gibi Karayip ülkelerinin vatandaşlıkları ile İngiltere ve schengen bölgesine vizesiz girebiliyorsunuz. Küreselleşen dünyada ekonomik, siyasi ve salgınlar gibi bölgesel ve uluslararası krizlerden etkilenmek istemeyen insanlar için yatırım yoluyla oturum ve vatandaşlık planlamak artık bir ihtiyaç" ifadelerini kullandı.

İŞ İNSANLARI FUARLARA KATILAMADI

Vize krizi fuarları da vurdu. Türkiye'deki birçok iş insanı stand açtığı fuara katılamadı. Global ekonomilerin fuar merkezi olarak kabul edilen Almanya, fuarcılıkta tarihinin en kötü günlerini yaşıyor. Son 10 yılda fuar hacmini yüzde 33 kaybeden Almanya bu yıl fuar katılımına düşüşte tarihi zirve yaşıyor. Düşüşün arkasında ise vize duvarları, kötü muamele ve yüksek fiyatlar göze çarpıyor. Bu yıl Türkiye'den birçok iş adamı vize sorunu nedeniyle Almanya'ya gidemedi. Ortadoğu ve Asya gibi ülkeler ise uzun zamandır Almanya'daki fuarlara katılmıyor.

Uzmanlara göre AB son dönemde içine girdiği ekonomik resesyon ve Ukranya savaşının ardından paranoya yaşıyor. Deprem sonrası yükselmeye başlayan duvarlar seçim sürecinde ise zirve yaptı. AB'nin depremzedelerin ya da Türkiye'de yeni vatandaşlık alanların kendilerine göç edeceğinden endişe ettiği ifade ediliyor. Ancak iddia edilenin aksine AB'nin bu hamlesi siyasi bir amaca yönelmiş durumda. Zira başvurular Almanya'da defalarca konser vermiş sanatçıyı da milyonlarca euro ihracat yapan iş insanını da kapsıyor.

Henley Global Pasoport endeksine göre, 110 ülkeye vizesiz ve varışta vize seçeneği sunarak en güçlü pasaportlar listesinde Türkiye 52. sırada yer alıyor. AB ve Kanada gibi ülkeler girişte zorlansa da dünya üzerindeki diğer alternatifler yerli turistlerin de yeni rotaları olmaya başladı. Turizm sektörünün oyuncuları geçen yıla göre vizesiz turlara olan ilginin yüzde 60 oranında arttığını belirtiyor.

patronlardunyasi.com

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası