Patronlar Dünyası
Geri

Sayıştay: Kaş'taki 2 bin 500 kaçak yapı yapana kâr kalmış!

Sayıştay Kaş’ın AK Parti’li belediyesini denetledi. 7 yılda 2 bin 500 kaçak için alınan yıkım kararının uygulanmadığını belirledi. Kesilen para cezaları da tahsil edilmedi.
ABONE OL
Abone Ol
Sayıştay: Kaş'taki 2 bin 500 kaçak yapı yapana kâr kalmış!
Haberler / Ekonomi
29 Kasım 2022 Salı 07:16
Advertisement
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Sayıştay Türkiye'nin turizm cennetleri arasında yer alan Antalya'nın Kaş İlçesi'nde büyük oranda kaçak yapılaşma tespit etti. Geçen yıl 2 bin 233 yapı hakkında ‘Kaçak' ihbarı yapıldı. Bunlardan 800'ü için ‘Yeterli personel yok' denilerek tespit ve denetim dahi yapılmadı. 

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre AK Parti'li Belediyenin son 7 yılda aldığı 2 bin 500 yıkım kararı da uygulanmadı. Sayıştay raporunda “Belediye yetki alanı içinde imara aykırı kontrolsüz ve hızlı bir yapılaşma faaliyeti vardır. Bu süreç yetkili kurumlar tarafından etkin bir şekilde yönetilememektedir” denildi. Sayıştay'ın Ekim 2022 tarihli raporunda şu bilgiler yer aldı:

ETKİLİ ÇALIŞMA YOK

Yapılaşma faaliyetlerinde imar mevzuatına aykırılıkların önlenmesinde etkili bir çalışma yapılmadığı görülmüştür. Yapılan denetimlerde 558 adet yapı için tatil tutanağı düzenlenmiş, 734 binada imar mevzuatına aykırılık tespit edilmiştir.

CEZALARI İPTAL ETTİ

Aykırılık tespiti yapılan 734 binadan 14'ünde aykırılık giderilip ruhsatlı hale getirilmiş, 3'ü de yıkılmıştır. Son 7 yılda alınan ve halen uygulanmamış olan yıkım kararları 2 bin 500 civarındadır. Tespit edilen kaçak yapılar mühürlenerek para cezası verilmektedir.

2021 yılında tahakkuk ettirilen para cezası 53 milyon 034 bin liradır. Tahsilat ise 5 milyon 482 bin lira ile yüzde 10 düzeyinde kalmıştır. Takipli alacak tutarı 2021 yılı sonunda 110 milyon 432 bin liraya ulaşmıştır. 2021 yılındaki para cezalarından 10 milyon 531 bin lirası da iptal edilmiştir.

Uyanıklar harekete geçti; Al sana çatı ver bana tapu

2 MİLYAR TL'NİN ÜZERİ

 Cezaların imar mevzuatına aykırı yapılaşmanın önlenmesinde etkili olmamasının temel sebepleri, mahkeme kararı sonucu para cezalarının silinmesi ve belediyenin yıkım kararlarının fiilen uygulanmamasıdır. İmar mevzuatına aykırı yapı stoku değerinin 2 milyar TL'nin üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası