Patronlar Dünyası
Geri

Sanayiciden deprem bölgesinde ilçe bazlı teşvik verilsin talebi

Yaşanan deprem felaketinden en çok etkilenen iller arasında yer alan Kahramanmaraş’ta sanayiciler yeniden üretime geçmek için destek ve teşvike ihtiyaçları olduğunu açıkladı.
ABONE OL
Abone Ol
Sanayiciden deprem bölgesinde ilçe bazlı teşvik verilsin talebi
Haberler / Ekonomi
16 Mart 2023 Perşembe 13:13
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından tüm Türkiye yaraları sarmak için tek yürek oldu. Milyonlarca kişinin etkilendiği depremin üzerinden 1 aydan fazla süre geçerken, bölgedeki yardım faaliyetleri ve çalışmalar devam ediyor. Diğer taraftan sanayici ve üreticiler de üretime geçmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda tekstil sektörünün kalbi konumundaki Kahramanmaraş’ta sanayicinin durumu ve beklentilerini aktaran İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, Kahramanmaraş’ta sanayi ve üretim tesislerinin yüzde 95’inin zarar gördüğünü söyledi. Kahramanmaraşlı sanayiciler olacak yeniden ayağa kalkmak, üretimi devam ettirmek için devletten teşvik ve destek beklediklerinin altını çizen Ahmet Öksüz, “Devletimiz bu noktada iller bazında teşvik paketlerini devreye alıyor. Ancak devletin kaynakları sonsuz değil. Bu yüzden teşviklerin il bazlı değil, ilçe bazlı verilmesinde yarar var. Örneğin Kahramanmaraş’ta 11 ilçe var. Bunların 9’u depremde zarar gördü. İşte bu yüzden ilçe bazlı teşvik sistemi diyoruz.” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET İÇİN 11 BİN 759 TL ÖNERİSİ 

Kahramanmaraş’ın bir tekstil şehri olduğunun altını çizen Ahmet Öksüz, “Kahramanmaraş tekstilde ara mal üretiyor. Türkiye’deki konfeksiyon ve hazır giyim sektörünün yaptığı üretimin yüzde 50’si Kahramanmaraş’a dayanıyor. Yani Kahramanmaraş’tan alınan ürünle üretim yapılıyor. Tekstil ve hazır giyim sektörünün 2022 ihracatı da 30 milyar dolar seviyelerinde. Yani şehrimiz çok kritik bir konumda. Birçok yabancı markaya da ürün tedarik ediliyor. İşte bu yüzden teşviklerin ve desteklerin doğru kullanılması çok büyük önem taşıyor. Depremden etkilenen tüm iller arasında bulunan sanayi tesisleri hesaba katıldığında zarar görenlerin yüzde 90’ı Kahramanmaraş’ta bulunuyor. O yüzden sanayi tesislerine ilçe bazlı olarak özel kararların alınması şart. Şehrimiz büyük göç verdi. Nitelikli iş gücümüzü kaybettik. Bu yüzden deprem bölgelerinde asgari ücretin işverene olan toplam maliyetinin, yani 11 bin 759 TL’nin doğrudan çalışana verilmesi uygun olacaktır. Hızlı bir şekilde barınma probleminin de çözülmesi gerekiyor. Böylece çalışanlarımızı geri döndürebiliriz. Ayrıca sanayicilerin kredi ödemeleri ve çekleri noktasında da adımlar atılmalı. Mümkünse kredi borçları faizsiz ertelenmeli ya da politika faizi ile uzun dönemli ertelenmeli.” diye konuştu.

‘SANAYİCİLER OLARAK ŞEHRİMİZE BAĞLIYIZ’

Kahramanmaraş’ın tekstil sanayinde özellikle ana hammadde, iplik dokuma ve boya alanlarında Türkiye üretiminin yarısını karşıladığını ifade eden Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hanefi Öksüz, “Şehrimiz tekstil ihracatının da yarısını karşılıyor. Yaşanan deprem felaketlerinde sanayi tesislerimiz çok büyük zarar gördü. Şehrin sanayicileri olarak şehrimize bağlıyız. Şehrimizi yeniden ayağa kaldıracağız. Yatırımları buraya yaptık, yine buraya yapacağız. Ancak burada sanayicinin tek başına kaldıramayacağı büyük bir yük var. Bu noktada devletimizden ilçe bazlı destek ve teşvik bekliyoruz. İl bazlı verilecek teşviklere ne güç ne de kaynak yeter. Şehrimizde 15 bin bağımsız bölüm yıkıldı. Sanayi tesisleri büyük zarar gördü. Bundan sonra da Kahramanmaraş’ın desteğe ihtiyacı var.” dedi. Şehrin büyük bir kısmının da göç ettiğine dikkat çeken Mehmet Hanefi Öksüz, kalifiye çalışanların da başka illere gittiğini, bu çalışanların ancak sanayinin çalışması ve verilecek teşviklerle geri dönebileceğine vurgu yaptı.

‘5084 SAYILI TEŞVİK YASASI UYGULANMALI’

Kahramanmaraş’ta üretim tesislerinin yüzde 95’inin hasar aldığını kaydeden Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, şunları söyledi: “Şehrimizde 5 organize sanayi bölgesinde 1000’e yakın büyük sanayi, 29 bin esnafımız var. Ağır sanayiyi besleyen küçük sanayimizde 2 bin 500 işyerimiz bulunuyor. 1500’ü hasar gördü. Bakırcılar, alüminyumcular, çelikçiler herkes yara aldı. İnsanlarımız kurtarabildikleri makineleriyle başka şehre göç ediyor. İşte bu yüzden tüm grupları kapsayan ilçe bazlı destek verilmesi çok önemli. Depremden etkilenen iller 6’ncı bölge destek kapsamına alındı. Ancak bu yeni yatırımlar için geçerli. Hali hazırda faaliyette olan ve depremden etkilenen tesisler bu teşvikten yararlanamıyor. Önce bu tesislerimiz ayağa kaldırılmalı. Sonra yeni yatırımları düşünelim diyoruz. Talebimizi yetkililere ilettik. 6’ncı bölge teşviklerinden eski yatırımlarından yararlanmasını istedik. Asıl yapılması gereken ise 5084 sayılı teşvik yasasının güncellenmesi ve ilçe bazlı uygulanması. Eğer bu olursa enerjide yüzde 40’a kadar destek verilmiş oluyor. Yer tahsisi, SGK ödemeleri, makinelerle ilgili imkanlar, gümrük muafiyeti gibi avantajlar sunuluyor. Deprem bölgelerindeki sanayicilerin ihtiyacı bu.”

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası