Patronlar Dünyası
Geri

Putin Avrupa ülkelerine seslendi: Bağımsız ve çıkarlarınız doğrultusunda kararlar alın

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa ülkelerinin bağımsız ve egemen olmasını, ulusal çıkarları doğrultusunda kararlar almasını istediklerini belirtti.
ABONE OL
Abone Ol
Putin Avrupa ülkelerine seslendi: Bağımsız ve çıkarlarınız doğrultusunda kararlar alın
Haberler / Dünya
16 Mart 2023 Perşembe 22:09
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Putin, başkent Moskova'da katıldığı Rusya Sanayiciler ve İşletmeciler Birliği yıllık kongresinde, Rus ekonomisinin durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ülkesinin Haziran 2022'de gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 4,7 ile en düşük seviyede olduğuna dikkati çeken Putin, "Bunun sebepleri biliniyor. Bunlar, yaptırım savaşı, küresel ekonomi ve ticaret alanında, uluslararası ilişkiler sisteminde benzeri görülmemiş zorluklardır. Bu sorunları biz yaratmadık." dedi.

"AVRUPALI ORTAKLARIMIZ BAĞIMSIZ VE ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA KARAR ALMALI"

Rus ekonomisinin büyümeye başladığını belirten Putin, şunları kaydetti:

"Rusya'nın 2022'deki dış ticaret hacmi yüzde 8,1 artarak 850 milyar dolara ulaştı. İhracat hacmi yaklaşık yüzde 20 artarken, ithalat hacmi yaklaşık yüzde 12 düştü. Dış ticaret fazlası, 332 milyar doları buldu. Bu, 2021'e göre yüzde 70 daha fazladır. Mart ayında enflasyon oranının yüzde 4'ün altına düşmesi bekleniyor. Elbette bu, Rus ekonomisinin çöküşünü bekleyen, kendilerini ve ortaklarımızı buna ikna etmeye çalışan avronun kullanıldığı bölgeye göre daha düşük olacak."

Putin, Avrupa ülkelerinin kendi başına hareket etmediğine işaret ederek, "Avrupalı ortaklarımızın bağımsız ve egemen olmasını, ulusal çıkarları doğrultusunda kararlar almasını istiyoruz. Maalesef, bu böyle değil." şeklinde konuştu.

"KAZMA ELİN KUYUSUNU KAZARLAR KUYUNU"

Bazı Batılı şirketlerin geçen yıl savaş nedeniyle Rusya'daki piyasadan çekildiğini anımsatan Putin, yabancı uzmanların Rus ekonomisinde düşüşün yaşanacağı öngörüsünde bulunduğuna dikkati çekti.

Putin, durumun farklı şekilde geliştiğini belirterek, "Batılı ülkeler de benzer sorunlarla karşı karşıya kaldı. Kazma elin kuyusunu, kazarlar kuyunu. Anlaşılan bu yaşanıyor." ifadelerini kullandı.

Rusya'da daha önce faaliyet gösteren Avrupa ve Amerikan işletmelerinin yerine Rus işletmelerinin geçtiğini vurgulayan Putin, mevcut koşullarda yerli işletmelerin gelişmesi için fırsat doğduğunu dile getirdi.

Putin, Rus hükümetinin bu meseleyi kontrol altında tutması gerektiğinin altını çizdi.

patronlardunyasi.com

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası