Patronlar Dünyası
Geri

OECD’den Türkiye raporu: Enflasyon bu yıl yüzde 73,2 olacak

OECD, Perşembe günü politika faizini 150 baz puan daha indirerek yüzde 9’a düşüreceğini açıklayan TCMB’ye, güveni desteklemek ve enflasyon bekleyişlerini yeniden çıpalamak için faizi artırma çağrısında bulundu.
ABONE OL
Abone Ol
OECD’den Türkiye raporu: Enflasyon bu yıl yüzde 73,2 olacak
Haberler / Ekonomi
22 Kasım 2022 Salı 16:43
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

OECD, TCMB’nin resmi enflasyon hedefine doğru gerçekçi bir yakınlaşma patikası için güvenilir bir ileri dönük yönlendirme ortaya koyması gerektiğini vurguladı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), perşembe günü politika faizini 150 baz puan daha indirerek yüzde 9’a düşüreceğini açıklayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) güveni desteklemek ve enflasyon bekleyişlerini yeniden çıpalamak için faizi artırma çağrısında bulundu.

TCMB’nin resmi enflasyon hedefine doğru gerçekçi bir yakınlaşma patikası için güvenilir bir ileri dönük yönlendirme ortaya koyması gerektiğini vurgulayan OECD, "Hane halklarının artan enerji fiyatlarındaki korumak için tedbirleri memnuniyetle karşılıyoruz ancak mali maaliyetlerin yönetilebilir tutulması için bu tedbirlerin geçici ve hedefli olması gerekli" ifadelerini kullandı.

Türkiye bu yıl yüzde 5,3 büyüyecek

OECD, yayınladığı Ekonomik Görünüm Raporu’nda Türkiye ekonomisinin 2022 yılında yüzde 5,3 büyüyeceğini ve tahmin dönemi içinde büyümenin yüzde 3 civarına gerileyeceğini öngördü. Enflasyonun düşeceğini ancak yüzde 40'ın üzerinde kalacağını öngören OECD, "Artan belirsizlik yatırımları geride tutarken, hane halkı satın alma gücü azalacak. İhracat, dış talepteki zayıflığın etkisi ile yavaşlayacak" dedi. 2024 için büyüme beklentisi de yüzde 3,4 olarak ortaya kondu.
İşsizlik oranının 2023 yılında yüzde 10'un üzerinde kalacağını öngören OECD, "Büyük dış finansman ihtiyaçları ve düşük rezerv tamponları ekonomiyi şoklara karşı oldukça kırılgan bırakacak" değerlendirmesini yaptı.

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti

OECD, işsizlik maliyetlerinin azaltılması ve daha esnek çalışma kontratlarının desteklenmesinin kayıt için sektörde istihdam yaratımını artıracağını da savundu.

Enflasyon bu yıl yüzde 73,2 olacak

Enflasyonun 2022 yılı sonunda yüzde 73,2 olmasını bekleyen OECD, 2023 sonunda enflasyonun yüzde 44,6'ya ve 2024 yılında yüzde 42,1'e gerileyeceğini öngördüklerini de vurguladı.

2022 için yüzde 10,7 olan işsizlik oranı beklentisi 2023 ve 2024 için yüzde 10,34 ve 10 olarak öngörüldü.

2023'te dünyada büyüme yavaşlayacak

OECD'nin raporuna göre, küresel büyüme ivme kaybederken, enflasyon uzun süre yüksek seviyede kalıyor, güven zayıfladı ve belirsizlik yüksek. Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşı fiyatları, özellikle enerji için önemli ölçüde yükseltti ve buna bağlı olarak enflasyonist baskıları arttı.

OECD, bu görünüm altında küresel GSYH büyümesinin bu yıl yüzde 3,1 olmasını, gelecek yıl yüzde 2,2'ye doğru daha da yavaşlamasını öngördü. 

OECD, 2022 yılı büyüme beklentisini ABD için yüzde 1,5'ten yüzde 1,8'e yükseltirken, gelecek yıl beklentisini yüzde 0,5 olarak korudu, 2024 yılı beklentisini yüzde 1,0 olarak belirledi. Enflasyon için bu yıl yüzde 6,2 olan öngörüde bir değişiklik olmazken, gelecek yılın beklentisi yüzde 3,4'ten yüzde 3,5'e çıkarıldı. 2024 yılında ise enflasyonun yüzde 2,6'ya doğru geri geleceği öngörüldü.

Euro bölgesi için büyüme tahmini bu yıl için yüzde 3,1'den yüzde 3,3'e, gelecek yıl için yüzde 0,3'ten yüzde 0,5'e çıkarılırken, 2024 beklentisi yüzde 1,4 olarak belirlendi. Bu yıl için yüzde 8,1'den yüzde 8,3'e, gelecek yıl için yüzde 6,2'den yüzde 6,8'e çıkarılan enflasyon için 2024 yılı beklentisi yüzde 3,4 olarak açıklandı.

OECD, büyük gelişmiş ekonomilerde manşet enflasyonun bu yıl yüzde 6,3'ü gördükten sonra, gelecek yıl yüzde 4,25'e düşmesini, 2024'de yüzde 2,5'e gerilemesini bekliyor.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası