Patronlar Dünyası
Geri

Nebati, 'Geliyor' demişti: Rezervlere baktık, yatırımcı göremedik

Bakan Nebati, "Rezervlere bakın, doğrudan yatırımlar geliyor" dedi. Dövize müdahalelerle sert düşüşler kaydeden net rezervlerde geçen hafta 2.4 milyar dolarlık artış görüldü. Bu yükselişte Rosatom’dan Akkuyu için gelen paranın etkili olduğu belirtiliyor.
ABONE OL
Abone Ol
Nebati, 'Geliyor' demişti: Rezervlere baktık, yatırımcı göremedik
Haberler / Finans
5 Ağustos 2022 Cuma 07:27
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, çarşamba günü katıldığı bir yayında Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinin yabancı yatırımlarla güçlendiğine işaret ederek, “Doğrudan yatırımlar geliyor. TCMB'nin yarın (dün) açıklayacağı rezerve bakın. Sonraki haftaya da bakın. Bu iş, inşallah başladı, devam edecek” diye konuştu.

Nebati'nin işaret ettiği TCMB verilerilerine göre, net uluslararası rezervler 29 Temmuz haftasında 2.4 milyar dolar ile belirgin artış göstererek 2002'den beri görmüş olduğu en düşük seviyelerden döndü.

Net rezervler 6.7 milyar dolardan geçen hafta itibarıyla 9.1 milyar dolara yükseldi. Buna göre 29 Temmuz haftasında swap hariç net rezerv eksi 54.8 milyar dolar oldu.

Sözcü'den Mehtap Özcan Ertürk'ün haberine göre Bakan Nebati söz konusu girişler için “Nereden geldiğinin bir önemi yok” ifadelerini kullandı. Ancak rezervlerdeki artışın Rusya'nın Akkuyu nükleer santrali yatırımı için Türkiye'ye gönderdiği para kaynaklı olabileceği düşünülüyor.

YATIRIMCI  DENİLEMEZ

Bloomberg'in üst düzey yetkililere dayandırdığı 29 Temmuz tarihli haberinde, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu'nun (Rosatom), Akkuyu için yaklaşık 15 milyar dolarlık tutarı geçen haftadan beri parçalar halinde Türkiye'ye aktarmakta olduğu belirtilmişti. 

Akkuyu ötesinde doğrudan yatırımlarda bir hareket olmadığına dikkat çeken ekonomsitler, Rusya'dan gelen bu para ile TL'yi baskılamak için kısa vadede tükenecek bir kaynak sağlandığını, bunun Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak türden kaliteli bir yatırım olarak düşünülemeyeceğini belirtiyor.

Döviz satışı için kaynak olur ekonomiye katkısı olmaz

– Döviz rezervlerindeki artışın kaynağının Akkuyu gibi göründüğünün ve bu artışın devamının da geleceğini belirten Ekonomist Güldem Atabay, “TCMB'nin döviz satışları için kaynak bulduğunu düşünebiliriz. Ancak, Akkuyu ötesinde doğrudan yatırımlarda bir hareket yok. Bu açıdan bakınca Türk şirketlerin sadece taşeron olarak sınırlandığı, fahiş fiyatla enerji satacak Akkuyu'nun Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak türden kaliteli bir yatırım olduğunu söylemek mümkün değil” dedi.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Patronlar Dünyası