Patronlar Dünyası
Geri

Merkez Bankası'nın yeni patronu Gaye Erkan Türkiye'de

Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı olma adayı Hafize Gaye Erkan dün akşam saatlerinde Türkiye'ye geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le görüşen Hafize Gaye Erkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de külliyede görüşecek.
ABONE OL
Abone Ol
Merkez Bankası'nın yeni patronu Gaye Erkan Türkiye'de
Haberler / Ekonomi
5 Haziran 2023 Pazartesi 07:29
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Toygun ATİLLA yazdı

GÖREVE GELMEDEN ELEŞTİRİLER BAŞLADI

Türkiye'de bazı kesimler daha göreve gelmeden Hafıza Gaye Erkan'ı eleştirmeye başladılar. 

Hatta öylesine ileri gittiler ki, Türkiye'de kendisinin PR'nın yapıldığını, başarılarla dolu olan öğrencilik hayatının gerçeği yansıtmadığını, CV'sinin sahte olabileceğini bunun da nedeninin First Republic Bank'ın batış sürecinde katkısından dolayı olduğunu ifade ettiler. 

Bunu söyleyenler, sıradan ve Türk siyasetine at gözlüğü ile bakan kişiler olsaydı, önemsemezdim. 

Ancak bu eleştirileri yapanlar arasında Türkiye'nin saygın üniversitelerinden birinde Profesör unvanı ile görev yapan bir isim olunca eleştirenler açısından durumun ne kadar da vahim olduğunu gördüm. 

BBC gibi önemli bir yayın organında kaleme alınan bu eleştiri yazısı kısa sürede alıcısını da bulmuştu. Allahtan yazıyı kullanan saygın internet platformlarından T24 kısa süre sonra bu yazıyı sayfalarından silerek kaldırdı. 

ATEŞTEN GÖMLEĞİ NEDEN GİYDİ?

Bugün sizlere, Hafize Gaye Erkan'ın neleri geride bırakarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın başına geçmeyi, "ateşten gömleği giymeyi" kabul ettiğini ve First Republic Bank'taki sürecinin gerçek hikayesini anlatacağım. 

ELAZIĞLI BİR AİLENİN TEK EVLADI

Hafize Gaye Erkan, Elazığlı makine mühendisi bir baba ve matematik öğretmeni bir annenin tek evladı. 

Daha önceki yazılarımı okuyanlar bilir, İstanbul Erkek Lisesi'ni 2'ncilikle, Boğaziçi Üniversitesini 1'incilikle bitiren, ABD'de Princeton Üniversitesi'ni "onur" derecesi ile bitirmiş bir isim. 

Sonrasında atıldığı iş hayatı da en az öğrencilik hayatı kadar başarılı. 

TÜRKİYE'YE GELDİ, NELERİ GERİDE BIRAKTI?

Şimdi gelelim, Hafize Gaye Erkan'ın Merkez Bankası başkanlığını kabul ederek neleri geride bıraktığına; 

Hafize Gaye Erkan, 14 Şubat 2022'de dünyanın en büyük sigortacılık şirketlerinden ABD'li March Mc Lennan'ın Yönetim Kurulu üyesi olmuştu. 

YILDA 1 MİLYON DOLAR KAZANIYORDU

Erkan’ın burada yıllık 1 milyon dolar, aylık ise yaklaşık 85 bin dolar maaş aldığı ifade ediliyor. Hafize Gaye Erkan bu görevden ayrılarak Merkez Bankası Başkanlığı’nı tercih etti. 

Merkez Bankası Başkanı’nın aylık maaşının brüt 161 bin TL yani 7 bin 700 dolar olduğunu düşünürsek, Erkan’ın bu göreve gelmesiyle aylık yaklaşık 74 bin dolardan olacağını hatırlatalım.

JP MORGAN'IN TEKLİFİ NEDEN ANLAMLI?

Gelelim diğer tekliflere... Geçtiğimiz aylardan itibaren Erkan’a gelen teklifler arasında en dikkat çekeni İspanyol bankacılık devi Santander’den oldu. 

Toplam varlıkları 1.7 trilyon dolar olan İspanyol dev, en önemli birimlerinden biri olan ABD’nin CEO’luğunu Erkan’a teklif etti.  

En önemli iş tekliflerinden biri ise dünyanın en büyük finans kurumlarından JP Morgan'dan gelen iş teklifiydi. 

Bu teklifin anlamı ise aslında Türkiye'de Hafize Gaye Erkan'ı eleştirenler için en büyük yanıt niteliğindeydi. 

Biliyorsunuz bu eleştirilerin odağında Hafize Gaye Erkan'ın First Republic Bank’ın batış sürecinde yer aldığı öne sürülüyordu. 

Oysa ki, batan First Republic Bank'ı satın alan JP Morgan'ın iş teklifi yaparak bankayı ayağa kaldırması için ilk isim Hafize Gaye Erkan olmuştu. 

FIRST REPUBLIC BANK SÜRECİNDE NELER YAŞANDI?

Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker bugünkü yazısında Hafize Gaye Erkan'ın First Republic Bank'taki yaşadıklarını nefis özetlemiş, şöyle anlatmış:

"Bankanın sorun yaşadığı Mart 2023’te de dünyaca ün­lü Financial Times, bankanın batış öyküsünde bir detaydan bahsediyordu. Gazeteye göre Erkan, yönetim kurulu top­lantısında yöneticilerle ağır bir kavga etmişti. Haberde, yönetim ile Erkan arasın­da Aralık 2021 öncesinde ge­rilim yaşandığı, Erkan'ın bir fırtınanın yaklaşmakta oldu­ğunu, faizler artmadan evvel başka bir strateji sunarak ha­zırlıklı olmak gerektiğinde ıs­rar ettiği vurgulanıyordu. An­cak bankanın kurucusu CEO Jim Herbert ve yakın dostla­rının olduğu yönetim kurulu, bir sorunun olmayacağını ıs­rarla savunuyordu. Erkan, yö­netimi ikna edemeyince yani oyunu değiştiremeyince gö­revden ayrılmaya karar verdi ve Aralık 2021’de de görevi bı­raktı. Zira yönetim kurulu Ga­ye Erkan’a görev veriyor an­cak karar almasına tam yetki ile izin vermiyordu. Co-CE­O’luk görevinin sakıncası da buydu. Görevden istifa ettik­ten bir yıl sonra Erkan’ın işa­ret ettiği tehlike göründü. Mart 2022’de ABD Merkez Bankası Fed faizleri artırma­ya başladı ve First Republic Bank tarihinin en kötü duru­muna geldi. Aktifleri ve pasif­leri dengeleyemeyen banka, geçen ay da iflas etti."

"TEK HAYALİM ÜLKEME HİZMET ETMEK"

Tüm bunlardan sonra gelelim Hafize Gaye Erkan'ın ABD'deki onca iş imkanlarına ve maddi olanaklara rağmen ABD'de kurduğu hayatı bozarak Türkiye'ye "ateşten gömleği giymeyi" neden kabul ettiğinin yanıtına. 

Onun da cevabı aslında bugün Kerim Ülker'in yazısında gizli: "Onun genç yaşına sığ­dırdığı inanılması zor başa­rılardı. O dönem kariyerinde başardıklarını görünce ken­disine ilk sorum şu olmuştu: 'Peki hayaliniz nedir?' Ne yalan söyleyeyim, 10 yıl ön­ce verdiği yanıt o zaman dü­şündürücü gelmemişti: 'Tek hayalim, ülkeme hizmet et­mek…' Şimdi ne demek istedi­ğini daha iyi anladım aslında." 

MEHMET ŞİMŞEK İLE İLK GÖRÜŞME 

İşte bu sözler, aslında Mehmet Şimşek'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın teklifini kabul ederken söylediği şu sözlerle örtüşüyordu: "Vatanım için, ülkem için göreve hazırım." 

Hafize Gaye Erkan, Türkiye'ye geldikten sonra ayağının tozuyla Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüştü. 

Türkiye ekonomisi, "Vatanım için, ülkem için göreve hazırım" diyen Mehmet Şimşek ile "Tek hayalim, ülkeme hizmet etmek" diyen Merkez Bankası'nın yeni patronı Hafize Gaye Erkan'a emanet... 

Umalım ve dileyelim ki, her iki isim de Türkiye'yi ekonomik olarak düzlüğe çıkartır ve çok başarılı olurlar. 

patronlardunyasi.com

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası