Patronlar Dünyası
Geri

Merkez Bankası net rezervi 21 yıl sonra eksiyi gördü

Merkez Bankası seçim öncesinde ülkenin döviz kaynaklarını tüketmeye devam ediyor. Bankanın swap dahil net rezervi geçen hafta 2,5 milyar dolar daha azaldı ve 21 yıl sonra ilk kez eksiyi gördü. Yılbaşından bu yana rezerv kaybı 27,7 milyar dolar oldu.
ABONE OL
Abone Ol
Merkez Bankası net rezervi 21 yıl sonra eksiyi gördü
Haberler / Ekonomi
25 Mayıs 2023 Perşembe 15:47
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Seçim öncesinde Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinde düşüş sürüyor. 13-19 Mayıs haftasında TCMB’nin brüt rezervi 3,5 milyar dolarlık düşüşle 101,6 milyar dolara geriledi. Bu rakam, Temmuz 2022 sonrasındaki 10 ayın dibi olarak kayıtlara geçti.

Böylece brüt rezervde yılbaşından bu yana düşüş, 27,2 milyar dolara yükseldi.

TCMB’nin swap dahil net rezervi geçen hafta 2,5 milyar dolarlık düşüşle -0,2 milyar dolara geriledi. Böylece bu kalemde 21 yıl sonra ilk kez eksiye düşülmüş oldu.

TCMB net uluslararası rezerv verilerini 2002 yılı başında tutmaya başladı. 2002 yılının ilk beş haftası negatif olan net rezervler daha sonra hep artıda seyretmişti.

Net rezervler böylece yılın başından bu yana toplam 27,7 milyar dolar gerilemiş oldu.

TCMB’nin swap hariç net rezervi de 19 Mayıs itibarıyla -60,3 milyar dolara geriledi. Bu kalemde geçen haftaki düşüş 2,5 milyar dolar oldu.

KKM FAİZİ ETKİSİYLE DÖVİZ MEVDUAT AZALIYOR

Öte yandan, kur korumalı mevduatta (KKM) yüksek faiz ve primler sayesinde yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı geçen hafta 2,6 milyar dolarlık düşüşle 183 milyar dolara geriledi.

Parite etkisinden arındırılmış düşüş 1,6 milyar dolar olurken bu düşüşün tamamı gerçek kişi mevduatlardan kaynaklandı.

KKM hacmi geçen hafta 51,4 milyar TL’lik artışla 2 trilyon 398 milyar TL’ye (121,4 milyar dolar) yükseldi.

TCMB'nin seçimin hemen ardından gerçek kişi döviz hesaplarından TL’ye dönüşüm için ek yüzde 10’luk hedefi koyması, TL mevduat faizlerini hızla artırırken, bu durum bankaların kredi faizlerini artırması ve kredi musluklarını kapatmasında etkili oldu.

Yabancılar ise geçen hafta Türkiye’de nette 31 milyon dolarlık tahvil, 28 milyon dolarlık da hisse satışı yaptı.

ALTIN SATIŞI DEVAM EDİYOR

TCMB’nin yurt içinde altın satışı da devam ediyor. 3 Mart ile 19 Mayıs arasındaki dönemde TCMB’nin brüt altın rezervi 171,2 tonluk düşüşle 672,8 tona geriledi.

Bankanın swap dahil net altın rezervi ise bu dönemde 163,7 ton düşüşle 449,7 tona geriledi. Swap hariç net altın rezervi 403,3 tona geriledi.

Hükümet, 6 Şubat depremlerinin ardından altın ithalatını büyük oranda yasaklamış, yüksek enflasyon ve gevşek para politikası kaynaklı artan altın talebini de TCMB altın satarak karşılamaya başlamıştı.

Patronlardunyasi.com

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası