Patronlar Dünyası
Geri

Kredi tartışması TOBB'a taşındı: Her ilden şikayetler arttı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Son dönemde finansmana ulaşım zorlaştı" dedi. Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan "Sağlanan krediler rekor artış gösterdi" yanıtı geldi.
ABONE OL
Abone Ol
Kredi tartışması TOBB'a taşındı: Her ilden şikayetler arttı
Haberler / Finans
3 Ağustos 2022 Çarşamba 07:42
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

İş dünyası ile Merkez Bankası arasındaki krediye ulaşım tartışması Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sektör Meclisleri toplantısına taşındı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, reel sektörün finansman sorununa işaret etti. Hisarcıklıoğlu, "Son dönemde finansmana ulaşım zorlaştı. Her ildeki firmalarımızdan bu yönde gelen şikayetler arttı. En büyük sıkıntıyı küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz yaşamaktadır. Merkez Bankası fonlama faizi yüzde 14, mevduata verilen ortalama faizler yüzde 20 civarındayken, bazı bankalar ticari kredilere yüzde 30 ila 50 arasında faiz uyguluyor. Bazıları da hiç kredi vermemektedir. Reel sektörün arzusu, kredi piyasalarında istikrarın hakim olmasıdır" dedi.

Hisarcıklıoğlu, yurt içinde enflasyon ve üretim maliyetlerindeki artışların yanı sıra tüm dünyada yükselen ham madde ve enerji fiyatlarıyla da karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. 

KAVCIOĞLU: KREDİDE REKOR ARTIŞ VAR

Toplantıya katılan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise "Sağlanan kredilerin rekor artış gösterdiği bu dönemde krediye erişim, kredi kullanan firma sayılarına da yansıyacak ölçüde güçlü ve yaygın şekilde gerçekleşmiştir" dedi. Kendilerine ve iş dünyasına düşen görevin reeskont kredisinin hedefli olarak en sağlıklı şekilde doğru firmalara ulaşmasını sağlamak olduğunu söyleyen Kavcıoğlu bunda kısmen başarılı olduklarını söyledi.

KAVCIOĞLU: 1 MİLYON 960 BİN FİRMAYA KREDİ VERİLDİ

Kavcıoğlu konuşmasında özetle şu değerlendirmede bulundu:

TL cinsi ihracat ve yatırım kredileri 2022 başından itibaren hızlı bir artış göstermiştir. 2022 yılının ilk yarısında sağlanan krediler 2021 yılının tümünün neredeyse iki katına ulaşmıştır. Yatırım ve ihracat kredilerinin toplam krediler içindeki payının yüzde 28 ile son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştığının altını çizmek istiyorum.

Kredi verilen firma sayısı 1 milyon 878 binden 1 milyon 960 bine ulaşmıştır. Reeskont kredilerinin karşılanması konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Size, bize hepimize düşen görev reeskont kredisinin hedefli olarak en sağlıklı bir şekilde doğru yerlere doğru firmalara ulaşmasıdır. Bizim çabamız budur. Bunda da kısmen başarılı olduk. En kısa zamanda enflasyonda kalıcı bir düşüşü amaçlamaktayız. Amaç cari fazla vererek, Türkiye'de sürekli ve kalıcı fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu çerçevede her türlü makro ihtiyati tedbiri almaya devam edeceğiz."

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Patronlar Dünyası