Patronlar Dünyası
Geri

Koç-TÜSİAD: Ekonomide durgunluk bekliyoruz

Bu ay sonunda açıklanacak olan üçüncü çeyrek büyümesi seçim öncesi ekonomi politikaları açısından önemli bir dönüm noktası olmaya işaret ederken ekonomide durgunluk riski devam ediyor.
ABONE OL
Abone Ol
Koç-TÜSİAD: Ekonomide durgunluk bekliyoruz
Haberler / Ekonomi
22 Kasım 2022 Salı 07:23
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Son dönemlerde kurun belli bir seviyede tutulması ve baz etkisi ile düşüşe geçmesi beklenen enflasyon etkisine rağmen, ekim ayı itibarıyla ekonomide durgunluk ihtimali yüzde 38 olarak hesaplandı.

Sözcü'den Sayime Başçı'nın haberine göre Koç Üniversitesi- TÜSİAD Ekonomik Araştırma Formu tarafından hazırlanan çalışmada, 2022'nin üçüncü çeyreğinde reel GSYH'de bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.17'lik bir değişim beklendiği belirtilerek, “Öte yandan 2022'nin üçüncü çeyreği 2021'in üçüncü çeyreğiyle karşılaştırıldığında bu oran yüzde 3.2'lik bir büyümeye denk geliyor.

#reklam#

Son olarak ekim ayı itibarıyla elimizde olan veriye dayanarak üçüncü çeyrekte ekonomide durgunluk bekliyoruz. Finansal koşullarda uzunca bir süredir devam eden daralma son iki aydır durmuş görünüyor. Türkiye'nin 5 yıllık CDS priminin 700 baz puanın üzerinde olduğunu görüyoruz. Bu durum bize Türkiye'nin risk algısında bozulmanın çok yüksek seviyelerde olduğunu gösteriyor” tespitleri yapıldı.

Temmuzda zirve yapmıştı

– Endeks hesaplamasında ekonomide durgunluk ihtimali mart ayında yüzde 31 iken temmuzda yüzde 85 ile zirveye çıkmıştı. Araştırmada ekonomik durum endeksinde 2022'nin başından bu yana durağanlığın göze çarptığına işaret edilirken, “Fakat ağustos ayından itibaren hafif bir artış gözleniyor. Endeksin ilk iki çeyrekte oldukça değişken hareket ettiğini görüyoruz. Genel trendde bir değişiklik olmadığı için gösterge durağanlığa işaret ediyor” denildi.

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası