Patronlar Dünyası
Geri

Kılıçdaroğlu '6 Milyarlık peşkeş' demişti! O ihale 2 yıl sonra açıklandı

Sayıştay tarafından kamuoyundan saklandığı rapor edilen, 10 milyarlık demiryolu ihalesi sözleşme imzalandıktan tam 26 ay sonra açıklandı. Kılıçdaroğlu, bu ihale için "6 milyarlık peşkeş" diyerek çeşitli iddialarda bulunmuştu.
ABONE OL
Abone Ol
Kılıçdaroğlu '6 Milyarlık peşkeş' demişti! O ihale 2 yıl sonra açıklandı
Haberler / Ekonomi
22 Kasım 2022 Salı 14:27
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Sayıştay, tarafından yapılan incelemeler sonunda kamuoyundan saklanan 9 dev ihale arasında rapor edilen 10 milyar liralık ihale açığa çıktı.

Sözcü'den Yusuf Demir'in haberine göre tamamen gizli tutulan Bandırma-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu İnşaatı İhalesi sürecinin detayları, Kamu İhale Kurumu’nun (KİK) sözleşmenin imzalanmasından tam 26 ay sonra bugün yayınladığı “Sonuç İlanı” ile ortaya çıktı.

KİK’teki ilana göre AKP iktidarı bir büyük ihaleyi daha muhalefetin 5’li çete olarak nitelendirdiği müteahhitler arasında bulunan Kalyon İnşaat’a verdi.

AK Parti, yaklaşık maliyeti 2020 yılı rakamlarıyla 10 milyar 523 milyon 313 bin 461 lire 16 kuruş hesaplanan Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu İnşaatı ihalesinde yine rekabete imkan sağlayan açık usulü tercih etmedi.

ÖZEL DAVET

İhale, AKP iktidarının istediği işi istediği firmaya verme aracı olarak kullandığı, Kamu İhale Kanunu’nun deprem gibi olağanüstü haller için öngördüğü “21-b Pazarlık” usulüyle gerçekleştirildi.

Bu maddenin sağladığı imkanla, iktidarın seçtiği müteahhitler, ihale duyurusu yayınlanmadan yani hiç kimseye duyurulmadan, özel olarak davet edildi.

Kamu İhale Kurumu ilanında, 20 Ağustos 2020 günü yapıldığı anlaşılan ihaleye toplam 5 teklif verildi, 4’ü geçerli sayıldı.  İhale 9 milyar 449 milyon 995 bin TL’ye özel olarak davet edilen Kalyon İnşaat’a verildi.

SÖZLEŞMEYE GÖRE İŞ 2024’TE BİTECEK 

17 Eylül 2020 günü imzalandığı öğrenilen sözleşmeye göre, tam adı “Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu
Hattı İnşaatı İle Elektromekanik Sistemlerinin Temini” olan proje 22 Kasım’da başlayıp, 22 Kasım 2024 günü tamamlanacak.

KILIÇDAROĞLU: TEK BİR İMZA İLE 6 MİLYARLIK FARK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ocak ayında Twitter hesabında bir video yayınlamış ve bu ihaleyle ilgili şunları kaydetmişti:

“3 Nisan 2018, bir açık ihale yapılır, 15 firma katılır, ihalenin bedeli 3 milyar 198 milyon 743 bin 127 lira ama kazanan firmaya bu ihale verilmez. Neden? Çünkü ‘beşli çete'den değil, bu nedenle ihale iptal edilir ve aynı iş yeniden ihale edilir. 21 Ağustos 2020'de ihale açılır. Aynı iş bu kez, 3 milyar 200 milyona değil 9 milyar 449 milyon 995 bin 834 liraya ‘beşli çete'ye peşkeş çekilir. Saray'daki şahıs ne için imza atıyor anladınız mı? Aradaki 6 milyarlık fark için. Tek bir imza ile 6 milyar lira çeteye peşkeş çekiliyor.”

BAKAN: BANDIRMA’YA KADAR UZADI

Kılıçdaroğlu’nun iddiaları üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise şunları söyledi:

“İddia edilen şey; Bursa Hızlı Tren ihalesi. 2018 yılında yapılmış olan ihale sadece Bursa Yenişehir Osmaneli arasında. Sadece 50 kilometrelik kısmı. Yenişehir Bursa arasındaki kısmında üst yapı işleri.

50 kilometresi hem altyapı hem üst yapı. Bunun yaklaşık maliyeti 3 milyar 200 milyon Euro civarındadır. İhalede tutarsız ve uygunsuz teklifler çıktı.

Mahkeme süreçleri çıktı. İdare de bu işi iptal etti, iş kapandı. Ondan sonra yeni bir ihale süreci başladı. 106 km'lik ihale 201 kilometreye çıktı. Bursa'dan Bandırma'ya kadar uzadı iş.”

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası