Patronlar Dünyası
Geri

Kartlı harcamalar 1.44 trilyon liraya çıktı

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, kartlı harcamalar bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 103 artışla 1.44 trilyon liraya ulaştı. En fazla artış yüzde 298 artış ve 55.7 milyar TL'lik ödemeyle hava yolları sektöründe gerçekleşti.
ABONE OL
Abone Ol
Kartlı harcamalar 1.44 trilyon liraya çıktı
Haberler / Finans
5 Ağustos 2022 Cuma 16:07
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Enflasyondaki rekor artışla geçinmekte zorlanan Türk halkının kartlı harcamaları katlanarak artıyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 2022'nin ilk yarısına ilişkin verilerine göre, haziran sonu itibarıyla Türkiye'de 91.1 milyon adet kredi kartı, 157.8 milyon adet banka kartı ve 63.9 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor. Yılın ilk yarısında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile yapılan toplam ödeme tutarı 2021'in aynı dönemine göre yüzde 103 artarak 1.44 trilyon TL oldu.

Hava yolu ve konaklama önde

Kartlı ödemelerde, 2022 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artış yüzde 298 artış ve 55.7 milyar TL'lik ödemeyle hava yolları sektöründe gerçekleşti. Hava yollarını, sırasıyla konaklama, yemek, akaryakıt istasyonları ve kuyumculuk sektörleri takip etti. İnternetten kartlı ödeme tutarı geçen yılın 2 katına çıkarak 402 milyar TL oldu.

İnternetten kartlı ödemelerde, 2021'in ilk 6 ayına göre yüzde 113 büyüme gerçekleşti. İnternetten kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemeler içindeki payı da artarak yüzde 25.8 oldu.

Mağaza içinde yapılan her 3 kartlı ödemeden 2'sinde temassız ödeme tercih ediliyor. Temassız ödemeler geçen yılın aynı dönemine göre 2 katına çıkarak 2,86 milyara ulaştı. Mağaza içi ödemelerde temassız ödemelerin payı ise yüzde 63'e yükseldi.

Yılın ilk yarısında Türkiye'de yabancı kartlarla yapılan ödemeler geçen yılın 3 katına ulaşarak 153 milyar TL oldu. İşlem başına yapılan kartlı ödeme tutarı ise 1.752 TL'ye yükseldi.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Patronlar Dünyası