Patronlar Dünyası
Geri

KKM'de faiz sınırı kalktı: Faizler 25-26'ya çıkabilir

Merkez Bankası dövizden dönüşle açılan KKM hesapları için uygulanan politika faizinin en fazla 3 puan üzerinde mevduat faizi sınırını kaldırdığını belirtti. Uzmanlar bunun kısa sürede KKM faizlerini yüzde 25-26’ya çıkaracağını ve KKM’nin borsaya alternatif olabileceğini belirtti.
ABONE OL
Abone Ol
KKM'de faiz sınırı kalktı: Faizler 25-26'ya çıkabilir
Haberler / Finans
26 Ocak 2023 Perşembe 15:46
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Bankalar KKM’de en fazla Merkez Bankası’nın belirlediği politika faizinin 3 puan üstü kadar faiz verebiliyordu. KKM yatırımcısı döviz kurundaki yükseliş faiz oranını geçtiğinde fark alıyordu.

Mevcut politika faizi yüzde 9, KKM faiziyse yüzde 12’ydi. TL mevduat faizlerinin yüzde 30’u aştığı, döviz kurlarının da uzun süredir baskılandığı bir ortamda KKM cazibesini iyice yitirmişti.

Son dönemde KKM’de yatırımlar gerileyince Merkez Bankası, üst sınır uygulamasını kaldıracağını duyurdu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 13 Ocak haftası itibariyle KKM büyüklüğü 1,37 trilyon TL’ye geriledi. Kasımda bu büyüklük 1,47 trilyon TL ile rekor kırmıştı.

Vergi istisnaları

Resmi Gazete’de yayımlanan ayrı bir düzenlemede de şirketlere KKM için uygulanan vergi istisnalarının kapsamı genişletilmişti.

Buna göre, şirketlerin KKM yatırımında uygulanan kurumlar vergisi istisnası, 2022 sonunu kapsayacak şekilde genişletildi.

Bankacılık sektörü kaynakları KKM’de faiz üst sınırının kalkmasıyla bankaların yüksek faiz vermesi durumunda KKM’nin yeniden cazip olabileceğine dikkat çekerek bunun da borsa açısından alternatif bir ürünün getirisinin artması bağlamında ise olumsuz olarak değerlendirilebileceğini vurguladı.

KKM faizleri kısa sürede yüzde 25-26 bandına gelir 

Ekonomist Dr. İnanç Sözer de KKM’nin cazibesinin bu uygulama ile çok artacağını dile getirerek “Kur korumalı mevduat faizlerinin çok kısa bir sürede %25-26 bandına geleceğini düşünüyorum. Bu seviyeler de KKM’ye ilgiyi artırır. Döviz mevduatı taşımak isteyenlerin bu kanalla ciddi bir ilgisi olacaktır. TL mevduat faizi yüzde 25-26’ya çıkacak olursa tavsiyede de bulunuruz çünkü ciddi bir vergi avantajı var. Üstüne bir de kur farkını elde edebiliyor olmak bedava bir opsiyon. Bu zamana kadar bankacılık sektörünün karını önemli ölçüde artıran hususlardan biri kur farkını Merkez Bankası tarafından ya da Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenip aradaki 3 puanlık farkın (hangi bankadan KKM açılıyorsa) onlar tarafından ödendiği bir hal alıyordu. Şimdi muhtemelen bankaların ödeyeceği maliyet bir miktar daha yüksek olacak. Çünkü yüzde 26’nın üzerini aşarsa kur farkı ödeniyor. Aradaki kur farkı ödemesinin daha az miktarda Merkez Bankası ya da Hazine ve Maliye Bakanlığı yapıyor olacak. Buradaki esas köpüğü ise bankacılık sektörü ödüyor olacak. O nedenle bankaların karlılığını 2022’nin aksine önemli ölçüde törpüleyecek bir düzenlemedir. Buna rağmen bankalar likidite pozisyonlanması ve deregülasyonlara uyum nedeniyle mecburen faizleri yükseltecektir” dedi.

KKM, son iki haftadır yükselişte

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre 20 Ocak haftası itibariyle kur korumalı mevduat hesaplarının büyüklüğü 1 trilyon 385 milyar 645 milyon lira seviyesinde. Son iki haftadır KKM hesapları yeniden bir yükseliş trendine geçti.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası