Patronlar Dünyası
Geri

İş dünyasının yeni lezzet durağı: Elbet Steakhouse

Günaydın’da Cüret Asan’ın yanında yetişen İbrahim Çolak ile iş hayatına sıfırdan başlayan Elvan Şahin’in birlikte kurduğu Elbet Steakhouse, son zamanlarda adından sıkça söz ettiriyor.
ABONE OL
Abone Ol
İş dünyasının yeni lezzet durağı: Elbet Steakhouse
Haberler / İşte Başaranlar
6 Aralık 2021 Pazartesi 13:18
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

İş insansaları son zamanlarda yeni bir lezzet noktası keşfettiler. Bir ünlü iş insanının davetiyle biz de Elbet Steakhouse’un misafir olduk.

İş hayatına 10 yaşında bulaşıkçılık ile başlayan Elvan Şahin ile Bostancı’da Günaydın Et’in patronu Cüneyt Asan’ın yanında yetişen İbrahim Çolak, bundan 5 yıl önce Elbet Steakhouse’u kurmuş.

Önceleri küçük bir dükkan ile başlayan ikili, kısa sürede işi büyütmüş. Dört masalı küçük dükkanda yapılan etler öyle beğenilmişki şimdi 150 kişinin ayni anda yenik yediği bir restorana dönmüş.

İki kişiyle başlayan Elbet’te şimdi 80 kişi çalışıyor. Akşamları randevusuz gidenler yer bulmakta zorlanıyor. 

ÜNLÜ PATRONLAR MÜDAVİMİ OLMUŞ

Elbet Steakhouse, Etiler’in meşhur Nispetiye caddesinde değil, yan sokaklarının birinde. Ancak bu restoranın çok ünlü müdavimleri var.

İstanbul’un en ünlü futbol kulüp başkanları, siyasiler, yerli ve yabancı futbolcular her hafta uğruyormuş. Çok ünlü bir medya patronu da kokoreçini beğeniyormuş. Sık sık kokoreç siparişi veriyormuş.

Cem Yılmaz, Kıvanç Tatlıtuğ, Kenan İmirzalıoğlu gibi sanat dünyasının ünlü isimleri de çok sık geliyormuş. Hatta Kıvanç Tatlıtuğ ortak olmak bile istemiş.

NEDEN ELBET'İ TERCİH EDİYORLAR?

Elvan Şahin’e insanların neden Elbet’i tercih ettiklerini sorduk. Şahin, “Burada insanlar aile gibi. Eşini dostunu, arkadaşını getiriyor. Burada çok rahatlar. Bir de bizim müşterilerimizin büyük çoğunluğu yerli insan. Yapmacık, gösteriş seven insanlar pek bizim burada yok. O nun için çok seviliyoruz” diyor.

İbrahim Çolak da etlerinin çok beğenildiğini söyleyerek, “Ben küçük yaşta Cüneyt Asan beyin yanında yetiştim. Nusret’le birlikte çalıştım. Her gün erkenden mezbahaneye gidiyorum. Orada en iyi hayvanları seçiyorum. Sonra onları işliyoruz. Kömür ateşinde pişiriyoruz. En leziz şekilde ikram ediyoruz” şeklinde konuşuyor.

BİR ÇOK YERDEN BAYİLİK İSTEYEN VAR

Elbet’in etleri o kadar çok tutulmuş ki bir çok yerden bayilik açma teklifinde bulunulmuş.

Şahin, şimdilik sadece Akasya AVM'de şubelerinin olduğunu yakın zamanda da Karaköy’de şube açmayı planladıklarını söylüyor.

Ünlü bir AVM patronunun da bayilik istediğini ifade eden Şahin, “Biz kaliteden ödün vermek istemiyoruz. Şube açma konusunda ünlü iş insanlarına danışıyoruz. Onların fikirlerini alıyoruz. Hızlı büyümek yerine temkinli büyümeyi tercih ediyoruz” diyor.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Patronlar Dünyası