Patronlar Dünyası
Geri

İş dünyasından bakan Nebati'ye: Emirle fiyatlar düşmez, önce maliyetler düşürülmeli

Bakan Nebati, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde gıda ve perakende sektörü temsilcileri ile bir araya geldi.
ABONE OL
Abone Ol
İş dünyasından bakan Nebati'ye: Emirle fiyatlar düşmez, önce maliyetler düşürülmeli
Haberler / Ekonomi
13 Mayıs 2022 Cuma 08:01
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Cumhuriyet gazetesi yazarı Jale Özgentürk, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin enflasyonla mücadele toplantısı yazdı. İşte o yazı...

Dünya enflasyonla mücadeleyi para politikalarını sıkılaştırma, faizleri artırma yoluyla yapıyor. Türkiye ise dokunamadığı faizler nedeniyle bankalar ve iş dünyasından cesur adım bekliyor.

Türkiye yine yüksek enflasyonla boğuştuğu zor bir dönem yaşıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre nisanda yüzde 69.97 olan tüketici fiyatları endeksi, bağımsız kuruluş ENAG’a göre yüzde 154. 

Merkez Bankası’nın yüksek enflasyonun sorumlusu olarak gösterdiği iki sektörden biri enerji, diğeri ise gıda. TÜİK’e göre yüzde 89.1 olan gıda enflasyonu çarşıyı pazarı kavuruyor.

Enflasyonda makul sınır unutuldu, yıl sonuna kadar TÜİK’in bile üç haneli enflasyon açıklaması şaşırtıcı olmayacak.

Enflasyonu kasımdan itibaren raydan çıkaran politikalar belli. Önce politika faizi yüzde 14’e indirildi, kurlar patladı. Dolar 18 TL’ye kadar tırmandı, sonra gerilese de 16’ya doğru gidiyor. Enerji savaşları dünyada artarken Türkiye’de üzerine bir de döviz krizi bindi. İğneden ipliğe, fiyat artışları tutulamaz duruma geldi. 

Hükümet gıda fiyatlarında görülen keskin artışları biraz olsun durdurabilmek için temel gıda ürünlerinden alınan vergiyi düşürdü ama artış vergi indirimlerine rağmen devam etti. Ekonomi çevreleri enflasyonla gerçek bir mücadele beklerken ne yazık ki atılan adımlar bunun hayal olduğunu gösteriyor.

Çünkü Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonla mücadelenin yolunu bazen açıkça bazen de telefonlarla iş dünyasını uyarmakta buluyor. İş dünyasıyla görüşen Bakan Nebati firmalardan ne istedi?

EMİRLE FİYAT DÜŞMEZ

Nebati, dün bu mücadele yöntemlerinden birini kullandı. Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde gıda ve perakende sektörü temsilcileri ile bir araya geldi. Öğrendiğime göre çok sayıda iş insanı telefonla defalarca aranarak toplantıya davet edilmiş. Adeta bir “panik” havası estirilmiş.

Bu tür toplantılarla enflasyonla mücadele edilemeyeceğini söyleyen iş insanları, fiyatları artıran gerçek nedenlere yönelmek gerektiğini söylüyorlar. Şu uyarıyı yapıyorlar:

“Devlet ciddiyeti kalmadı. Kurumlara güven kalmadı. Emir komuta ile fiyatlar düşmez. Önce maliyetler düşürülmeli.”

Nebati toplantıya katılan üreticilerden “cesur adımlar” atmalarını, katılanlar ise bunun olabilmesi için maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini söylemiş ve destek istemişler. 

Dünya enflasyonla mücadeleyi para politikalarıyla, faiz politikalarıyla sürdürüyor. Türkiye’de ise görünen o ki “fiyatlar artmaya, hükümet iç ve dış mihrakları suçlamaya devam edecek.”

Olan da geliri eriyen vatandaşa olacak!

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Patronlar Dünyası