Patronlar Dünyası
Geri

Irak gazında Siyah Kalem devre dışı, Cengiz Enerji devrede

Ankara’da enerji kulislerine göre, Siyah Kalem sürecin dışında kaldı. Cengiz Enerji devreye girdi...
Irak gazında Siyah Kalem devre dışı, Cengiz Enerji devrede
Haberler / Patronlar
19 Şubat 2021 Cuma 14:22
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Küresel enerji denkleminde en önemli stratejik ürünler arasında gösterilen doğalgazda, 2020’li ve 2030’lu yıllara damga vuracak, Türkiye merkezli önemli gelişmeler yaşanıyor. Bunlardan biri İsrail, diğeri de Kuzey Irak doğalgazı…

Siyah Kalem, Kuzey Irak’tan doğalgaz getirmek üzere 2013 yılında lisans aldı. İthalatın, 2014 yılında 700 milyon metreküp ile başlaması, kademe kademe artması ve 2033 yılında yıllık 3.2 milyar metreküpe ulaşması hedefleniyordu. Aradan 8 yıl geçmesine karşın gaz ithalatı başlamadı. Ankara’da enerji kulislerine göre, Siyah Kalem bu sürecin dışında kaldı.

Cengiz Enerji’nin, Kuzey Irak gazı için girişimlerini sürdürdüğü belirtiliyor. Azerbaycan doğalgazını Türkiye’ye taşıyan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nde (TANAP),kapasite artışları kapsamında İsrail gazının önemli bir seçenek olarak değerlendirildiği ifade ediliyor.

Buna göre, İsrail gazı Türkiye’ye gelecek ve Türkiye’den Avrupa’ya TANAP üzerinden sevk edilecek.

Türkiye’de yılda 45-50 milyar metreküp doğalgaz tüketiliyor. BOTAŞ; Rusya, İran ve Azerbaycan’dan boru hatları üzerinden doğal gaz ithal ediyor. ABD, Cezayir, Katar ve Nijerya’dan da sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) satın alıyor.

AZERBAYCAN GAZI

BOTAŞ, TANAP üzerinden Azerbaycan’dan yıllık 6 milyar metreküp doğal gaz ithal ediyor. TANAP, Türkiye çıkışında Trans-Adriyatik Boru Hattı’na (TAP) bağlanıyor. Bu hattan, Avrupa’ya yılda 10 milyar metreküp gaz akışı sağlanacak.

İSRAİL GAZI DA GÜNDEMDE

TANAP’ın kapasitesi, söz konusu projede yapılacak bazı yatırımlarla 31 milyar metreküpe dek çıkartılacak. Bu durum, gazla ilgili kaynak çeşitliliği arayışlarını da tetikledi.

Kademeli olarak gerçekleştirilmesi planlanan kapasite artışı kapsamında İsrail gazının da önemli bir seçenek olarak öne çıktığı belirtiliyor.

Buna göre, İsrail gazı önce Türkiye’ye taşınacak. Türkiye’den TANAP üzerinden Avrupa’ya gaz sevk edilecek. Bu çalışmalar, 2020’li yıllara damga vuracak.

KUZEY IRAK GAZI

Kuzey Irak doğal gazı da önemli bir seçenek olarak konuşuluyor. Peki, Kuzey Irak gazında son durum ne?

Siyah Kalem, Kuzey Irak’tan doğal gaz getirmek üzere 2013 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) lisans aldı.

İthalatın, 2014 yılında 700 milyon metreküp ile başlaması, kademe kademe artması ve 2033 yılında yıllık 3.2 milyar metreküpe ulaşması hedefleniyordu.

BOTAŞ, bu arada gazın ülkeye gireceği noktada, Türkiye içinde şebekede gerekli alt yapı yatırımlarını tamamladı.

Aradan 8 yıl geçmesine karşın gaz ithalatı başlamadı. Ankara’da enerji kulislerine göre, Siyah Kalem bu sürecin dışında kaldı.

Cengiz Enerji’nin, Kuzey Irak’tan doğal gaz getirmek üzere girişimlerini sürdürdüğü kaydediliyor. Cengiz Enerji, EPDK’ya başvuruda bulunmuştu. Kaynaklar, Cengiz Enerji’ye henüz lisans verilmediğini söyledi. Siyah Kalem’in lisansının uzatılmayacağı sinyalini verdi.

Olcay Aydilek/Habertürk

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL YAŞAM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Patronlar Dünyası