Patronlar Dünyası
Geri

İBB'ye 50 milyon TL’ye mal olan bina, TÜGVA'ya 30 Milyona satılmış

İBB Meclisi’nde, cemaat-tarikat tartışmalarına neden olan TÜGVA Genel Merkez binasında hesaplar tutmadı. Sadece arsa bedeli 20 milyon TL’den fazla olan binanın, 29 milyon 990 bin TL’ye TÜGVA’ya satıldığı açığa çıktı.
ABONE OL
Abone Ol
İBB'ye 50 milyon TL’ye mal olan bina, TÜGVA'ya 30 Milyona satılmış
Haberler / Gündem
16 Ekim 2020 Cuma 10:55
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

BELEDİYELERİN, eşitliğe aykırı bir şekilde ekonomik olanaklar sağladığı iddia edilen vakıflar arasında sayılan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), bir kez daha haberlere konu oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin ekim ayı toplantı gündemine gelen imar planı değişikliği teklifi, TÜGVA üzerinden cemaat-tarikat tartışmalarına yol açtı. İBB’ye yaklaşık 50 milyon TL’ye mal olan TÜGVA Genel Merkez binasının 29 milyon 990 bin TL’ye satıldığı ortaya çıktı.

RAPORLAR VE TÜGVA GERÇEĞİ

İBB Meclisi’nin, 14 Ekim tarihli gündemine sunulan, 66 No’lu İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu ile CHP’li Grup Sözcüsü Tarık Balyalı’nın Meclis’e konuyla ilgili olarak verdiği bilgilere göre söz konusu binanın ‘kısa tarihi’ şöyle:

“İBB, 2014 yılında, Eyüpsultan Defterdar Mahallesi’nde, Tarihi Yarımada Surları’nın dibinde bulunan, toplam 12 parseli 20 milyon TL’ye satın aldı. Toplamı 3 bin 451 metrekare tutan parselleri İBB birleştirerek, 101 ada 20 No’lu parsel elde edildi.

2010 yılına ait planlarda park, yol, mezarlık, kamulaştırma alanında kalan parseller, 2013 yılında yapılan plan değişikliği ile ticaret alanına alındı. 2016 Ocak ayında yapılan bir plan değişikliği ile söz konusu arazi ‘Sosyal Kültürel Tesis Alanı’na alındı.”

İBB Yapı İşleri Müdürlüğü, 13 Haziran 2016 tarihinde, söz konusu yere, ‘Eyüp Gençlik Merkezi İnşaatı’ yapımı için ihale açtı. 15 Temmuz 2016 tarihinde imzalanan sözleşmeye göre inşaat işinin yapımını, 30 milyon 381 bin 51 TL’ye Cumhur Alp İnşaat Taahhüt Tic. Ltd. Şti. üstlendi. Şartnameye göre, inşaatın 17 Mart 2017’de tamamlanması gerekiyordu.

İBB Emlak Müdürlüğü, 7 Temmuz 2017’de hazırladığı bir teklif ile söz konusu arazinin ‘Sosyal Kültürel Tesis Alanı’ lejantından ‘Özel Sosyal Kültürel Tesis Alanı’ lejantına alınmasını istedi. Gerekçe olarak ‘parsellerin değerlendirilmesine yönelik olduğundan’ gösterildi.

SEÇİMLERİN GÖLGESİNDE SATIŞ

14 Temmuz 2017’deki meclis kararı ile de arazi ‘Özel Sosyal Kültürel Tesis Alanı’na alındı. Karar onay için, arazi SİT alanında bulunduğu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na gönderildi. Kurul söz konusu kararı iki yıl bekleterek, seçimlerden üç gün önce, 28 Mart 2019 tarihinde onayladı. Söz konusu kurul müdürlüğü de kararı 1 Nisan 2019 tarihinde İBB’ye gönderdi.

Kurul kararı çıkmadan İBB, 25 Ağustos 2017 tarihinde, arsalarını 20 milyon TL’ye aldığı, inşaatını 30 milyon 381 TL’ye ihale ettiği Eyüp Gençlik Merkezi’ni, 27 milyon 957 bin 831 TL takas bedelle (35 daire karşılığı), kendi şirketi KİPTAŞ’a sattı. Gençlik Merkezi’nin açılışı, 21 Ekim 2018’de, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile yapıldı. Bina, açılış ile birlikte TÜGVA Genel Merkezi olarak kullanılmaya başlandı.

Dilara Şimşek/Birgün

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Patronlar Dünyası